Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Πτώση και πάλι για Ντόρτμουντ, «οδοστρωτήρας» η Μπάγερν!

Ισοπεδωτική ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι η Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε 4-0 εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ. Επέστρεψε στις… ήττες η Ντόρτμουντ, καθώς έχασε με 1-0 από τη Χέρτα. «Σοκ» για Σάλκε.

Πτώση και πάλι για Ντόρτμουντ, «οδοστρωτήρας» η Μπάγερν
Το… κακό της πρόσωπο, αυτό της Bundesliga θυμήθηκε η Ντόρτμουντ. Μπορεί μεσοβδόμαδα να «σφράγισε» την πρώτη θέση στον τέταρτο όμιλο του Champions League, αλλά συνεχίζει να ζορίζεται. Η νίκη με 1-0 επί της Χόφενχαϊμ της προηγούμενης αγωνιστικής ήταν απλά ένα διάλειμμα, καθώς έχασε στην 15η με το ίδιο σκορ και έφθασε στην ένατη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Σίμπερ στο 40ο λεπτό.

Η πρωτοπόρος, Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύτηκε για περίπου 60 λεπτά κόντρα στην Άουγκσμπουργκ, αλλά όταν πάτησε γκάζι άφησε πίσω της… σκόνη. Οι Πρωταθλητές άνοιξαν το σκορ στο 58’ με τον Μπενάτια και στο 71’ όταν πάτησαν φρένο, το ματς είχε φθάσει στο 4-0. Δύο γκολ έβαλε ο Ρόμπεν (59’, 71’) και ένα ο Λεβαντόφσκι στο 68ο λεπτό.

Έκπληξη από την Κολωνία που νίκησε εκτός έδρας με 2-1 την τέταρτη της βαθμολογίας, Σάλκε. Ο Ουγιαί σκόραρε στο 47’ και ο Λέμαν στο 67’, ευστοχώντας σε πέναλτι. Ο Σανέ έδωσε στο 85’ ελπίδες στους γηπεδούχους με το γκολ που πέτυχε, αλλά η ομάδα του έφυγε με άδεια χέρια από το γήπεδο.

Έσωσε βαθμό στο φινάλε η Βέρντερ, που ήρθε 3-3 με το Ανόβερο, αν και έχανε μέχρι το 88ο λεπτό.