Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

Όποιος μπορεί, ας την σταματήσει!!

Έχει νικήσει άλλους κι άλλους, στην Αλμερία θα σταματούσε το τρένο της Ρεάλ Μαδρίτης; Με τον Κριστιάνο να σκοράρει δις, η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε 4-1 και συνεχίζει άνετη κι ωραία στην κορυφή!

Όποιος μπορεί, ας την σταματήσει! (video)
Αήττητο είναι και επεκτείνεται όσο προχωράει η σεζόν αφού δεν... έχει αντίπαλο αυτή η Ρεάλ Μαδρίτης!

Οι παίκτες του Αντσελότι έστω κι αν για λίγο παιδεύτηκαν, εν τέλει μετέτρεψαν σε... πάρτι τον αγώνα με την Αλμερία και επικρατώντας 4-1 έφτασαν στην 20η σερί νίκη τους (12 πρωτάθλημα, 6 Champions League, 2 Κύπελλο), διευρύνοντας κι άλλο το ρεκόρ τους.

Και κάπως έτσι πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Μαρόκο για το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, όπου φυσικά στόχος είναι να έρθει ακόμα μια κούπα, ενώ φυσικά απολαμβάνουν την κορυφή στο ισπανικό πρωτάθλημα, όντας στο +5 από Μπαρτσελόνα και +7 από Ατλέτικο, που βέβαια έχουν ματς λιγότερο.

Με πολύ ωραίο σουτ του Ίσκο στο 34’ λύθηκε ο… γόρδιος δεσμός (κι ενώ νωρίτερα είχε και δοκάρι ο Κρόος). Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω όμως και με φοβερό σουτ του Βερζά έφτασαν στην ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα. Δεν το χάρηκαν καθόλου όμως, διότι στο 42’ ο Μπέιλ χρίστηκε σκόρερ με εξαιρετική κεφαλιά (ασίστ Κρόος) για το εκ νέου προβάδισμα της Ρεάλ.

Στο 62’ η Αλμερία θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει ξανά και να είχε βάλει δύσκολα στους «μερένχες» όμως ο Κασίγιας απέκρουσε εντυπωσιακά το πέναλτι του Βερζά κι ενώ δεν υπήρχε καμία παράβαση, με τον διαιτητή να ‘χει δει λάθος. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν ήθελαν… να μπλέξουν με τυχόν απρόοπτα και στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κριστιάνο επωφελήθηκε τις ωραίες ασίστ των Μπενζεμά (81’) και Καρβαχάλ (88’) διαμορφώνοντας το τελικό 4-1 και φτάνοντας ο ίδιος τα 25 τέρματα στην Primera Division.