Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

«Σίφουνας» η Ρεάλ!!

«Πεισμωμένη» απ’ την ήττα της στην ACB εμφανίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης! Οι Μαδριλένοι… ισοπέδωσαν την αδιάφορη Σάσαρι με 83-58 και θα παίξουν κόντρα στην Αναντολού Εφές για την πρώτη θέση του ομίλου.

«Σίφουνας» η Ρεάλ!
Με επιμέρους σκορ 29-7(!) στην τέταρτη περίοδο, ήταν απίθανο να αντιμετωπίσει προβλήματα η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Σάσαρι!
Οι Μαδριλένοι επικράτησαν με το ευρύ 83-58 των αδιάφορων βαθμολογικά Ιταλών κι έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-2.

Πάντως ακόμα η πρωτιά δεν έχει κριθεί. Διότι την τελευταία αγωνιστική η βασίλισσα θα παίξει στην Ισπανία με την Αναντολού Εφές, όπου θέλει νίκη για να είναι και μαθηματικά στην κορυφή του ομίλου. Σε διαφορετική περίπτωση, η ομάδα του Ίβκοβιτς θα την «κλέψει» (είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο).

Στην πρώτη περίοδο, η Σάσαρι προηγήθηκε ακόμα και με 4 (18-14), αλλά στη συνέχεια η επίθεση της Ρεάλ… πήρε «φωτιά» και δεν επέτρεψε τυχόν… δώρα, με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ της στο (33-41). Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν να φέρουν… τούμπα το ματς, παίρνοντας και το προβάδισμα, αλλά όπως είπαμε παραπάνω, στην τέταρτη περίοδο οι πρωταθλητές Ισπανίας σοβαρεύτηκαν και έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-41, 51-54, 58-83

Σάσαρι: Λόγκαν 9, Σόσα 18, Φορμέντι 3, Σάντερς, Ντεβέτσι 5, Λαουάλ 8, Τσέσα 5, Ντάισον 2, Σατσέτι 3, Βανούτσο, Τόντιτς 5

Ρεάλ Μαδρίτης: Ρίβερς 9, Ρούντι 4, Νοτσιόνι 8, Καμπάτσο 6, Ματσιούλις 6, Ρέγες 14, Αγιόν 9, Κάρολ 11, Γιουλ 12, Μπουρούσης 2, Σλότερ 2 *Πηγή: sport-fm.gr*