Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014

(Λα)Μία τρέλα!!

Τίποτα δεν την σταματά! Ο Ολυμπιακός Βόλου πάλεψε στην Φθιώτιδα, όμως η Λαμία «χτύπησε» στο φινάλε. Ο Γκούρμα με πέναλτι στο 90+3’ γύρισε το ματς 2-1 και η ομάδα του Τεννέ έφτασε στο 5x5.

(Λα)Μία τρέλα!
Πέναλτι με τα όλα του στο Δημοτικό Στάδιο Λαμίας! Η τοπική ομάδα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Ολυμπιακό Βόλου στο ξεκίνημα του ματς βρήκε τις δυνάμεις να γυρίσει το ματς, ολοκληρώνοντας την μεγάλη ανατροπή (2-1) στο 90+2’, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκούρμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με τον Διαμαντόπουλο. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση όμως η καλή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Γιώργου Κούτση δεν τους επέτρεψε να δημιουργήσουν ιδιαίτερες ευκαιρίες. Στο δεύτερο 45λεπτο τα πράγματα άλλαξαν, οι παίκτες του Τεννέ έχοντας όπλο την υπομονή τους κατάφεραν να γίνουν πιο ουσιαστικοί και ο Ολυμπιακός λύγισε. Η ανταμοιβή δεν άργησε να έρθει, καθώς έπειτα από φάση διαρκείας και δοκάρι, ο Βασιλόγιαννης με δυνατό σουτ έκανε το 1-1 στο 54΄. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, όμως παρά την πίεση δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Τελικά, όλα κρίθηκαν στο φινάλε όταν ο πρώην «ερυθρόλευκος», Γκούρμα, κέρδισε αυστηρό πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ (90+2’) διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Έτσι, η Λαμία όχι μόνο παρέμεινε αήττητη, αλλά συνέχισε το σερί της στα πέντε νικηφόρα ματς και πλέον φιγουράρει μόνη 1η στον Βόρειο όμιλο με 19 βαθμούς. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε και πάλι έπειτα από τέσσερα ματς, όπου μετρούσε τρεις νίκες και μία ισοπαλία.