Τρίτη 9 Δεκεμβρίου 2014

Ανατροπή στην ανατροπή!

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε 3-2 στην Κυψέλη τον Παναθηναϊκό -που προηγήθηκε 2-1 σετ και 19-14 στο 4ο- για την 7η αγωνιστική της Volleyleague.

Ανατροπή στην ανατροπή
Σε ένα ματς- διαφήμιση που είχε τρομερές ανατροπές και σασπενς μέχρι το φινάλε, ο Παμβοχαϊκός επικράτησε 3-2 σετ (23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17) του Παναθηναϊκού στην 7η αγωνιστική της Volleyleague, σημειώνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη του και 3η στο πρωτάθλημα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βραχατίου ήταν οι κεντρικοί Βούλιν και Παπαδόπουλος με τον δεύτερο να παίρνει την θέση του Κανέλλου από το 3ο σετ και έπειτα, ενώ καθοριστικός στο 4ο και 5ο σετ ήταν ο Ασπιώτης. Ανακάτεψε την «τράπουλα» ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Μίκαελ Μέρτεν με πολλές αλλαγές.

Το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τις μεγάλες ανατροπές, αρχικά στα σετ, αλλά και στο 4ο όπου οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 19-14 και οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 11-3 πήραν το σετ με 22-25!

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, με άσσο του Κουκ πέρασε μπροστά 6-3, ενώ με δύο συνεχόμενους πόντους του Χόι (9-6) και νέο πόντο από τον Κουκ κράτησε το προβάδισμα (14-11). Ο Παμβοχαϊκός αντέδρασε και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από Βούλιν, Τερζή ισοφάρισε 14-14 και πέρασε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (15-16) με τον Νέμεθ. Οι γηπεδούχοι ξαναπήραν το προβάδισμα (19-17) με τον Πρωτοψάλτη και λίγο αργότερα με τον Καμίνσκι (21-19). Η ομάδα του Βραχατίου με άσσο του Ασπιώτη και υπέρβαση του Πρωτοψάλτη πέρασε μπροστά (21-22) σε κρίσιμο σημείο. Ο Κουκ ισοφάρισε, αλλά ο Βούλιν με δύο προσωπικούς πόντους από επίθεση και μπλοκ (22-24) έδωσε την ευκαιρία στο πρώτο σετ μπολ του Παμβοχαϊκού. Ο Πανταλέων μείωσε, αλλά ο Νέμεθ τελείωσε το σετ (23-25) με επίθεση από την πίσω ζώνη.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε 6-0! Ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς με τις αλλαγές του προπονητή του Μίκαελ Μέρτεν που πέρασε στο ματς τους Τσουκ, Σαρικείσογλου, αντί Ασπιώτη, Στεφάνοβιτς, ενώ στην συνέχεια άλλαξε και πασαδόρο (Δρογκάρη αντί Τερζή). Όμως το «τριφύλλι» άντεξε στην πίεση και διατήρησε την διαφορά ασφαλείας, παίρνοντας τελικά το σετ με 25-19 για το 1-1.

Στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και πάλι δυνατά. Ο Χόι στο σερβίς έκανε ζημιά στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού και με σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 6-2 και λίγο αργότερα με μπλοκ του Πανταλέων προηγήθηκε 8-3. Το «τριφύλλι» είχε διαφορά ασφαλείας μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ (16-10), αλλά στην συνέχεια η ομάδα του Βραχατίου έκανε την αντεπίθεση της. Αρχικά μείωσε σε 17-14 και στην συνέχεια με άσσο του Στεφάνοβιτς και επίθεση του Νέμεθ έφτασε στον πόντο (20-19). Ωστόσο οι γηπεδούχοι με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς «καθάρισαν» το σετ μετατρέποντας το 21-20 σε 25-20 με επιθέσεις των Χόι, Κούκ και λάθος του Βούλιν.

Στο 4ο σετ με κεκτημένη ταχύτητα από τα προηγούμενα ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια από την αρχή στον Παμβοχαϊκό. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε γρήγορα 9-4, 11-6 και 14-8 με τον εξαιρετικό Χόι. Η υποδοχή των φιλοξενούμενων συνέχισε να έχει προβλήματα και οι γηπεδούχοι τα εκμεταλλεύτηκαν καταλλήλως, αφού πέρασαν μπροστά 18-12. Με τον Καμίνσκι ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 19-14, αλλά το ματς έγινε πάλι ντέρμπι. Με τον Ασπιώτη στο σερβίς ο Παμβοχαϊκός μείωσε 19-17 και έφτασε στην ισοφάριση (19-19) με δύο πόντους του Παπαδόπουλου. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (21-22) με τον Ασπιώτη και με το λάθος (επίθεση άουτ) του Χόι έφτασαν στο 21-23 με επιμέρους σκορ 9-2! Το σετ τελείωσε ο Κροάτης κεντρικός Βούλιν με δύο προσωπικούς πόντους από επίθεση και μπλοκ για το 22-25 με συνολικό επιμέρους σκορ 11-3 για τους φιλοξενούμενους.

Στο ται- μπρέικ ο Παμβοχαϊκός με ψυχολογία στα ύψη από την ανατροπή στο 4ο σετ, προηγήθηκε 3-0 με τον Στεφάνοβιτς στο σερβίς και στην συνέχεια με τον Ασπιώτη να παίρνει άσσο πέρασε μπροστά με 7-3! Ο Βούλιν λίγο αργότερα με νέο μπλοκ ανέβασε και πάλι την διαφορά στους τρεις πόντους (5-8). Με τον Πανταλέων στο σερβίς και επίθεση του Κουκ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 8-8. Ο Παμβοχαϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα (9-11), αλλά ο Χόι με πρώτο χρόνο και το λάθος του Στεφάνοβιτς έφεραν και πάλι το ματς στα ίσια (11-11). Ο ίδιος παίκτης διόρθωσε το λάθος του για το 11-12 και ο Νέμεθ με μπλοκ άουτ έκανε το 11-13. Με νέο μπλοκ άουτ του Παπαδόπουλου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι στο ματς μπολ (12-14). Ο Χόι με μπλοκ και ο Κουκ με επίθεση έφεραν το ματς στα ίσια (14-14). Ο Βούλιν με πρώτο χρόνο έγραψε το 14-15 και λίγο αργότερα με ίδιο στυλ έκανε το 15-16 για το 4ο ματς μπολ και ο Νέμεθ με άσσο πάνω στον Πολυχρονιάδη έκανε το 15-17 για το 2-3.

Τα σετ: 23-25, 25-19, 25-20, 22-25, 15-17

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 12 (11/28 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 22 (20/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ - 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (12/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ - 38% άριστες), Χόι 19 (13/19 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 69% υπ - 49% άριστες), Αριστόπουλος

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (9/17 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 7 (6/13 επ, 1 άσσος 59% υπ - 37% άριστες), Κανέλλος 4 (3/9 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 14 (12/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ - 11% άριστες), Βούλιν 15 (10/16 επ, 5 μπλοκ)/ Ζήσης (λ, 68% υπ - 48% άριστες), Βανδώρος, Δρογκάρης, Τσουκ 10 (9/17 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 9 (6/9 επ, 3 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (4/9 επ, 2 άσσοι 61% υπ - 17% άριστες). *Πηγή: sport-fm.gr*