Αξέχαστα ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ στη Λεωφόρο!!

Τα παιχνίδια ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ, προσφέρουν συνήθως πλούσιες συγκινήσεις. Το sport-fm.gr σάς θυμίζει κάποια από τα πολύ σπουδαία παιχνίδια ανάμεσα στις δύο ομάδες, στη Λεωφόρο.

Αξέχαστα ντέρμπι ΠΑΟ-ΑΕΚ στη Λεωφόρο (vids)

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 4-1 (περίοδος 1961-62)

Μια τεράστια νίκη για τον Παναθηναϊκό με τον Χολέβα να σημειώνει χατ-τρικ με τέρματα στο 25’, στο 39’ και στο 84’. Η ΑΕΚ είχε μειώσει στο 79’ με τον Κρυστάλλη 2-1, αλλά ο Θεοφάνης στο 80’ είχε διαμορφώσει το 3-1, με τον πρωταγωνιστή εκείνης της αναμέτρησης Χολέβα να κλείνει το σκορ.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 5-4 (περίοδος 1963-64)

Στις 29 Σεπτεμβρίου του 1963, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαϊδης» και θα διεξαχθεί ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδια στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου. Μάλιστα ο συγκεκριμένος αγώνας, θα κάνει ρεκόρ εισιτηρίων στη Λεωφόρο, με 26.126 εισιτήρια. Η «Ένωση» θα προηγηθεί με Καννελόπουλο και Παπαϊωάννου μόλις στο 5’. Ο Παναθηναϊκός θα μειώσει με τον Δομάζο στο 14’, ενώ η ΑΕΚ θα ξαναπάρει προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Νεστορίδη στο 37’. Ο «στρατηγός» στο 39’ κι ένα αυτογκόλ του Σταματιάδη θα διαμορφώσουν το 3-3 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι Παναγιωτίδης και Πανάκης στο 50’ και το 58’ θα φέρουν το ματς στο 5-3, πριν ο Παπαϊωάννου στο 83’ διαμορφώσει το τελικό 5-4.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-3 (περίοδος 1965-66)

Συγκλονιστικό παιχνίδι με νικήτρια την ΑΕΚ θα διεξαχθεί στις 19 Δεκεμβρίου του 1965. Ο Κώστας Νικολαϊδης θα ανοίξει το σκορ για την ΑΕΚ, ο Τάκης Λουκανίδης θα ισοφαρίσει στο 10ο λεπτό για τους «πράσινους». Ο Μίμης Παπαϊωάννου θα σημειώσει το 1-2 στο 20’ αλλά πριν κλείσει το πρώτο μέρος ο Παππουτσάκης θα ισοφαρίσει σε 2-2 για τον Παναθηναϊκό. Ο Κώστας Νικολαϊδης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, θα διαμορφώσει το τελικό 2-3 για την πρώτη νίκη της «Ένωσης» στη Λεωφόρο, στην Α’ Εθνική.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 1-2 (περίοδος 1968-69)

Την περίοδο 1968-69 η ΑΕΚ έρχεται να παίξει ως κάτοχος του τίτλου στην Λεωφόρο και θα προηγηθεί με το γκολ του Κώστα Νικολαϊδη στο 21ο λεπτό. Ο Δημητρίου θα ισοφαρίσει στο 39ο λεπτό κι έτσι θα λήξει το πρώτο μέρος, όμως ο Στέλιος Σκευοφύλακας στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το 1-2.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-2 (περίοδος 1975-76)

Άλλη μια ματσάρα σε αθηναϊκό ντέρμπι με ανατροπή και συγκινήσεις. Ο Παναθηναϊκός θα πάρει κεφάλι στο σκορ με τα γκολ των Κώστα Ελευθεράκη στο 26’ και Μούικιτς στο 55’ όμως η ΑΕΚ θ’ αντιδράσει και θα σκοράρει στο 65’ με τον Βάγκνερ και στο 80’ με τον Τσανλάιντερ για ν’ αποσπάσει ισοπαλία 2-2 στο «Απόστολος Νικολαϊδης».

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-2 (περίοδος 1978-79)

Κομβικό παιχνίδι για την ΑΕΚ στην πορεία της για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα, στην τελευταία σεζόν της Α’ Εθνικής. Όπως και τρία χρόνια νωρίτερα ο Παναθηναϊκός θα προηγηθεί 2-0 με γκολ του Αλβαρέζ στο 6ο λεπτό και του Ελευθεριάδη με πέναλτι στο 23ο. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς θα μειώσει σε 2-1 στο 26ο λεπτό, ενώ ο Θωμάς Μαύρος με δικό του γκολ, θα χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στην «Ένωση» στο 70ο λεπτό

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0 (περίοδος 1981-82)

Το συγκεκριμένο παιχνίδι, στις 27 Σεπτεμβρίου του 1981 εξελίχθηκε σε προσωπικό σόου του Μάικ Γαλάκου, καθώς σε αυτό το παιχνίδι το μεγάλο απόκτημα του Παναθηναϊκού, το καλοκαίρι εκείνης της σεζόν, θα σημειώσει τρία γκολ. Το πρώτο μόλις στο 2ο λεπτό, το δεύτερο στο 41ο και το 3ο με πέναλτι στο 63ο. Ο Μάικ Γαλάκος, μόλις 7,5 μήνες νωρίτερα, είχε σημειώσει χατ-τρικ κόντρα στην «Ένωση» στο 6-0 του Ολυμπιακού απέναντι στην ΑΕΚ, την αποφράδα ημέρα της 8ης Φλεβάρη του 1981.

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 1-2 (περίοδος 1982-83)

Η ΑΕΚ θα σημειώσει νίκη για πρώτη φορά μετά από έντεκα σεζόν στη Λεωφόρο κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 2-1, χάρη σε δύο τέρματα του Βαγγέλη Βλάχου. Οι «πράσινοι» είχαν προηγηθεί με τον Θανάση Δημόπουλο στο 25ο λεπτό, αλλά ο Βαγγέλης Βλάχος θα πάρει προσωπικά το ματς και θα δώσει τη μεγάλη νίκη στην ΑΕΚ με δύο τέρματα στο 30ο και το 51ο λεπτό. Εκείνη την σεζόν η «Ένωση» ντουμπλάρισε τις νίκες με ένα εμφατικό 4-1 στη Νέα Φιλαδέλφεια στον δεύτερο γύρο σε μια από τις χειρότερες σεζόν των «πράσινων» στην Α’ Εθνική.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1 (περίοδος 2002-03)

Την σεζόν 2002-03 οι δύο ομάδες θ’ αναμετρηθούν στην Λεωφόρο, σε μια περίοδο που πραγματοποίησαν και εξαιρετικές εμφανίσεις στην Ευρώπη. Ο Παναθηναϊκός θα προηγηθεί με τον Νίκο Λυμπερόπουλο στο 33’ μετά από ασίστ του Ολιζαντέμπε για να ισοφαρίσει ο Χρήστος Μαλαδένης με σουτ τέσσερα λεπτά αργότερα. Τη νίκη στον Παναθηναϊκό θα χαρίσει ο Άγγελος Μπασινάς, στο 71ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Κόλκα από τον Νίκο Γεωργέα.

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 2-1 (περίοδος 2007-08)

Η ΑΕΚ έχει εκκινήσει ιδανικά στο πρωτάθλημα, αλλά μία αγωνιστική νωρίτερα θα στραβοπατήσει με εντός έδρας ήττα από τον Ηρακλή και πάει στη Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός πραγματοποιεί ένα εκρηκτικό ξεκίνημα και με γκολ των Σαλπιγγίδη (6ο) από κοντά και του Βαγγέλη Μάντζιου (34ο) από δύσκολη γωνία. Ο Νίκος Λυμπερόπουλος θα μειώσει στο 42ο με την ΑΕΚ να τελειώνει με 10 ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Τραϊανού Δέλλα αλλά και τον Παναθηναϊκό, εξαιτίας της αποβολής του Σέριτς. *Πηγή: sport-fm.gr*