Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

Βασιλόπουλο… ο Λουκάς!!

Παρά τη σπουδαία εμφάνιση του Βασιλόπουλου, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πήρε την ΑΕΚ από το χέρι και την οδήγησε σε νίκη στην Αμαλιάδα επί του Κοροίβου με 76-67.

Βασιλόπουλο… ο Λουκάς
Με τέτοιον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, η ΑΕΚ δείχνει ικανή για σπουδαία πράγματα. Η «Ένωση» παρά το απογοητευτικό πρώτο δεκάλεπτο, έσφιξε την άμυνά της στη συνέχεια και πέρασε για πρώτη φορά στην ιστορία της νικηφόρα από την Αμαλιάδα απέναντι στον μαχητικό Κόροιβο με 76-67 και διατήρησε το αήττητό της στην Basket League.

Ο σέντερ της «Ένωσης» ήταν και πάλι ασταμάτητος με 28 πόντους (11/14 δίποντα, 6/8 βολές) και 6 ριμπάουντ, πολύ καλός και ο Μαλίκ Χέρστον με 14 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε σπουδαίο ματς για τους γηπεδούχους με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

inner

Ένας Βασιλόπουλος από τα παλιά με δύο τρίποντα και καλή άμυνα στον Μαυροκεφαλίδη οδήγησε τον Κόροιβο σε ονειρεμένο ξεκίνημα (10-0). Η ΑΕΚ μπήκε στο ματς μετά το πρώτο τρίλεπτο (10-5), αλλά ο Ντέιβις συνέχιζε να εκθέτει τις αδυναμίες της στα μετόπισθεν φτάνοντας τους 11 πόντους, ενώ ο Θόρντον εκτόξευσε τη διαφορά στο 22-9. Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν βελτιωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο και με λύσεις από Καλαμπόκη και Κατσίβελη πλησίασαν στο καλάθι σε ένα πεντάλεπτο (26-24). Ο Μαυροκεφαλίδης είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και ο Γουόρεν με τρίποντο έφερε την «Ένωση» στον πόντο (36-35), αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ (10 στο ημίχρονο) κράτησαν τους γηπεδούχους μπροστά, 38-35.

inner

Η ΑΕΚ βγήκε αγριεμένη στην επανάληψη και με ένα εντυπωσιακό 11-0 σε λιγότερο από τρία λεπτά γύρισε τούμπα το παιχνίδι (38-46). Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν τέσσερα λεπτά για να σκοράρουν (42-46), αλλά Χέρστον και Μαυροκεφαλίδης βοήθησαν την ομάδα τους να απομακρυνθεί ξανά (45-56), με τους «κιτρινόμαυρους» που είχαν δεχτεί 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο να έχουν παθητικό 22 στα δύο επόμενα. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα, με έναν τρομερό Βασιλόπουλο επέστρεψε στο ματς και με τρίποντο του Κάουνσιλ πέρασε μπροστά, 59-58. Ο Μαυροκεφαλίδης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με ένα προσωπικό 7-0 έβαλε τέλος στο συναγερμό (59-65), ενώ το τρίτο τρίποντο του Καλαμπόκη στο ματς έφερε την ΑΕΚ στην ασφάλεια του +8 (60-68). Μιλόσεβιτς και Γουόρεν με δύο ακόμη «βόμβες» υπέγραψαν την τέταρτη νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 24-11, 38-35, 46-56, 67-76.

Κόροιβος (Χ. Μαρκόπουλος): Θόρντον 5 (12 ριμπ.), Ντέιβις 24, Πουλιανίτης, Χριστοδούλου, Χαριτόπουλος 3, Τρότερ 2, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 19, Κάουνσιλ 9, Χάρις 2.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Ανοσίκε, Παπαντωνίου, Ντ. Σάκοτα, Χέρστον 14 (4 ριμπ., 7 ασίστ), Μιλόσεβιτς 6 (9 ριμπ.), Μαυροκεφαλίδης 28 (6 ριμπ.), Κάρτερ 2, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 10 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Γουόρεν 11 (5 ριμπ.).

Διαιτητές: Σχινάς, Σταματόπουλος, Ανδρικόπουλος. *Πηγή: sport-fm.gr*