Παρασκευή 20 Νοεμβρίου 2015

Το σήκωσε η Κορίνθιανς!! (video)

Το έκτο πρωτάθλημα της ιστορίας της πανηγυρίζει η Κορίνθιανς μετά την ισοπαλία της στο ματς με την Βάσκο Ντα Γκάμα και την ήττα της Ατλέτικο Μινέιρο.

Το σήκωσε η Κορίνθιανς (video)«Κλείδωσε» τον τίτλο η Κορίνθιανς, τρεις στροφές πριν το φινάλε, καθώς ήρθε 1-1 στην έδρα της Βάσκο Ντα Γκάμα με τον Βάγκνερ Λοβ να ισοφαρίζει στο 82ο λεπτό και σε συνδυασμό με το 4-2 της Σάο Πάουλο επί της Ατλέτικο Μινέιρο ξέφυγε 12 βαθμούς από την τελευταία.

Πρόκειται για το έκτος της πρωτάθλημα, μετά τις κατακτήσεις το 1990, 1998, 1999, 2005 και το 2011.

Το σκορ άνοιξε ο Ζούλιο Σέζαρ στο 72’ και η απάντηση ήρθε δέκα λεπτά αργότερα από τον πρώην επιθετικό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο για σχεδόν μισή ώρα, καθώς ο Ροντρίγο αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο 36’ και στο 62’.