Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Καθάρισε το επεισοδιακό ντέρμπι ο ΠΑΟΚ!

Καθάρισε το επεισοδιακό ντέρμπι ο ΠΑΟΚ

Μετά από τρεις διακοπές και εκκένωση της Μίκρας ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-1 σετ του Άρη στο… τρίωρο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Χρειάστηκαν τρεις διακοπές και… τρεις ώρες για να ολοκληρωθεί το ντέρμπι του ΠΑΟΚ με τον Άρη, με τον Δικέφαλο να είναι ο μεγάλος θριαμβεφτής με 3-1 σετ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε εύκολα το πρώτο σετ, ενώ στο δεύτερο ζορίστηκε, αφού ο Άρης είχε το προβάδισμα μέχρι το 16-12. Σε εκείνο το σημείο, ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το ματς, αφού οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι οπαδοί… έφτυσαν τον Χιμένεθ, όταν πλησίαζε στο πέταλο για να κάνει το σερβίς.

Μετά από διακοπή ενός περίπου τετάρτου –και με τους οπαδούς να μεταφέρονται στην κεντρική εξέδρα μετά από σχετικές διαβουλεύσεις- το παιχνίδι συνεχίστηκε και η εικόνα του άλλαξε. Ο ΠΑΟΚ πήρε… φόρα και ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά, φτάνοντας στο 2-0.

Η ανάρμοστη συμπεριφορά των φιλάθλων του Άρη, όμως, συνεχίστηκε μετά τη λήξη του δεύτερου σετ. Ο διαιτητής Δεληκοστίδης διέκοψε τον αγώνα όταν οπαδοί από την εξέδρα τον έφτυσαν. Αμέσως διέταξε την εκκένωση του γηπέδου και το παιχνίδι ξεκίνησε είκοσι λεπτά αργότερα, χωρίς οπαδούς.

Οι κιτρινόμαυροι κράτησαν τα ηνία του τρίτου σετ, μειώνοντας σε 2-1 στην άδεια Μίκρα, όμως ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος και «καθάρισε» το ματς.

Τα σετ: 16-25, 23-25, 25-21, 18-25.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 10-16, 13-21, 16-25.
2ο σετ: 8-5, 16-12, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-15, 25-21
4ο σετ: 8-6, 13-16, 13-21, 18-25.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ - 32% άριστες), Γκιρτζίκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ - 25% άριστες), Τζελάτι 15 (10/32 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 61% υπ - 46% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Πρωΐος, Μήλης, Μούχλιας

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ - 19% άριστες), Κουρνέτας 1 (1 άσσος), Σεπέδα 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (3/5 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (2/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέτρογλου 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 53% υπ - 47% άριστες), Ντίνας 2 (2 άσσοι), Σαμπανάι 2 (2 άσσοι), Εφραιμίδης 4 (4/6 επ, 56% υπ - 22% άριστες),Καρασαββίδης (67% υπ - 33% άριστες)

Ανάσα για Παναχαϊκή

Μεγάλη νίκη με 3-1 σετ πήρε η Παναχαϊκή επί της Ορεστιάδας, στη μεγάλη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι Πατρινοί πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, οδηγώντας τους ακρίτες στην πέμπτη σερί ήττα.

Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Βάλτερ, Τόρρες και Ρουμελιώτης, που έδωσαν στην ομάδα υπεροχή σε όλους τους τομείς.