Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Αδιόρθωτη Μίλαν…!! (video)

Αδιόρθωτη Μίλαν… (video)

Την ευκαιρία να βρεθεί –έστω και προσωρινά- στην πεντάδα της Serie A έχασε η Μίλαν, αφού αν και προηγήθηκε δύο φορές στην έδρα της Έμπολι, παρουσίασε τις γνωστές της… ασθένειες και έμεινε στο 2-2.

Τι κι αν προηγήθηκε δύο φορές δείχνοντας ότι μπορεί να «αποδράσει» με το «διπλό» από την έδρα της Έμπολι; Η Μίλαν για μία ακόμα φορά έδειξε… ανώριμη στο να διαχειριστεί τις υπέρ της καταστάσεις και τελικά έμεινε στο 2-2 κόντρα στους «ατζούρι».

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο 8’ ο Λούκα Αντονέλι βρήκε με υπέροχη μπαλιά τον Κάρλος Μπάκα και ο φορμαρισμένος φορ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Σκορούπσκι ανοίγοντας το σκορ.

Η Έμπολι κατάφερε να ισοφαρίσει πολύ γρήγορα και πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο, με τον Ζιελίνσκι στο 32’ να πλασάρει υπέροχα τον Ντοναρούμα, εκμεταλλευόμενος την τελική πάσα του Σαπονάρα.

Το β’ ημίχρονο αποτέλεσε «επανάληψη» του α’, καθώς μόλις στο 48’ ο Μποναβεντούρα με ιδανικό πλασέ κάτω από τα πόδια του Σκορούπσκι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, αλλά στο 61’ ήταν η σειρά του Μακαρόνε να δηλώσει την παρουσία στο ματς, καθώς σε κενή εστία μετά την ασταθή επέμβαση του Ντοναρούμα από το σουτ του Πουτσιαρέλι ισοφάρισε σε 2-2 που αποτέλεσε το τελικό αποτέλεσμα.

Παράλληλα, οι Μιλανέζοι διαμαρτύρονται για δύο περιπτώσεις σε πέναλτι σε χρονικά σημεία που μπορούσε να προηγηθεί μια διαφορά δύο γκολ, αλλά και στις δύο περιπτώσεις χεριών παικτών της Έμπολι, ο ρέφερι Ρούσο έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, αν και ειδικά στη δεύτερη περίπτωση η παράβαση είναι ξεκάθαρη.

Στο άλλο ματς της ημέρας με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 21ης αγωνιστικής, Φροζινόνε και Αταλάντα έμειναν στο 0-0.