Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Ο Μήτρογλου διώχνει το άγχος, η Μπενφίκα στην κορυφή! (video)

Τη ζωή του ίδιου και των συμπαικτών του έκανε ευκολότερη ο Κώστας Μήτρογλου καθαρίζοντας το ματς με την Αρούκα με γκολ πριν το 20λεπτο. Το τρίποντο με 3-1 πήρε η Μπενφίκα, που ανέβηκε στην 1η θέση.

Στην κορυφή του πορτογαλικού πρωταθλήματος ανέβηκε η Μπενφίκα. Οι «αετοί» πήραν τη νίκη με σκορ 3-1 απέναντι στην Αρούκα στο «Ντα Λουζ», στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε μόλις στο 3ο λεπτό ο Πίτσι, ενώ πριν καν συμπληρωθούν 20 λεπτά (19’) ο Κώστας Μήτρογλου έφερε την ομάδα του αγκαλιά με τους τρεις βαθμούς. Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Ζόνας στο 67’, ενώ οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής με τον Βελάσκες στις καθυστερήσεις (90+1’).

Έτσι, η Μπενφίκα ανέβηκε στην κορυφή με 46 βαθμούς και θέλει ήττα της Σπόρτινγκ (45) στην έδρα της Πάσος Φερέιρα για να παραμείνει εκεί.