Δευτέρα 27 Αυγούστου 2012

Στην κορυφή δε… θέλει παρέα!!

Στην κορυφή δε… θέλει παρέα
Στην πρώτη θέση του βέλγικου πρωταθλήματος βρίσκεται μετά το τέλος της πέμπτης αγωνιστικής η Κλαμπ Μπριζ.

Η ομάδα του Ζoρζ Λέεκενς νίκησε με 3-1 εκτός έδρας την Μονς και έτσι βρίσκεται μόνη της στην κορυφή της Jupier League, ενώ στη δεύτερη θέση φιγουράρει η Άντερλεχτ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με επιθετικές προθέσεις, κάτι που φάνηκε και από τις φάσεις που δημιουργήθηκαν μπροστά και από τις δύο εστίες. Αυτή που ευτύχισε να ανοίξει το σκορ ήταν η Κλαμπ Μπριζ, αφού στο 60’ ο Τσιτέ έκανε το 0-1. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Γιάρχου. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά άνηκαν στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με τον Βάθκεθ στο 78’ και τον Μπάκα στο 85’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Δύο λεπτά ήταν αρκετά

Αν και δυσκολεύτηκε η Γκενκ κατάφερε να νικήσει 2-0 στην έδρα της την Ζούλτε Βάρεγκεμ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής του βέλγικου πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Μάριο Βέεν σκόραραν στο 70’ και το 71’, με αποτέλεσμα να έχουν εννιά βαθμούς και να τους χωρίζουν μόνο δύο από την κορυφή.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις ομάδες βρήκε ρυθμό με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν μπροστά από τις εστίες να είναι ελάχιστες. Ωστόσο, αυτό άλλαξε στο δεύτερο μέρος, καθώς οι παίκτες της Γκενκ μπήκαν με περισσότερη όρεξη, προκειμένου να σημειώσουν κάποιο τέρμα. Τελικά αυτό ήρθε στο 70’ με τον Γκόριους. Το τελικό σκορ ένα λεπτό αργότερα (71’) διαμόρφωσε ο Βόσεν.

Στο άλλο ματς που γινόταν την ίδια ώρα στο γήπεδο της Γάνδης, οι γηπεδούχοι νίκησαν 2-1 τη Λόκερεν.