Πέμπτη 6 Σεπτεμβρίου 2012

Νέο στραβοπάτημα για την Ατλέτικο Μινέιρο!!

«Λευκή» ισοπαλία πήρε η Ατλέτικο Μινέιρο στην έδρα της Μπαχία και διατηρήθηκε στην κορυφή του Brasileiro.
Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι των πρωτοπόρων, στο οποίο έμειναν χωρίς νίκη. Η ομάδα του Ροναλντίνιο, ο οποίος δεν χρησιμοποιήθηκε, έχασε περισσότερες ευκαιρίες, αλλά η σπουδαιότερη καταγράφηκε στο 48ο λεπτό υπέρ της Μπαχία. Τότε ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Ροντρίγκο Σόουζα, έκλεψε την μπάλα σε πλεονεκτική θέση, αλλά δεν μπόρεσε να μείνει όρθιος και να τελειώσει τη φάση.
Στην κορυφή πλησίασε η Γκρέμιο κερδίζοντας με 2-1 την Ατλέτικο Γκοϊανένσε ενώπιον 46,000 οπαδών της. Μόλις στο 19ο λεπτό το σκορ ήταν 2-0 χάρη σε δύο τέρματα του Ελάνο. Το πρώτο σημειώθηκε στο ένατο λεπτό με άριστη εκτέλεση φάουλ, ενώ ακολούθησε το 2-0 στο 19ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαρίνο μείωσε σε 2-1, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του τερματοφύλακά του, Μάρτσιο. Εντούτοις οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν και να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα.
Με συγκλονιστική εμφάνιση του Κλάρενς Ζέεντορφ, η Μποταφόγκο πήρε το 3-1 στην έδρα της Κρουζέιρο. Ο Ολλανδός μέσος πέτυχε δύο τέρματα στο 36ο και στο 38ο λεπτό, ενώ παραλίγο να κάνει χατ τρικ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Στο 56ο λεπτό ο Τζάντσον σημείωσε το 3-1, ενώ ο Τίνγκα είχε ανοίξει το σκορ για την Κρουζέιρο στο 26ο.
Στο 1-1 έμεινε η Ναούτικο με τη Βάσκο Ντα Γκάμα. Ο Κιέζα άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό για τους γηπεδούχους και ο Φελίπε Μπάστος ισοφάρισε στο 53ο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ναούτικο διαμαρτυρήθηκε έντονα για το μη-καταλογισμό ενός πέναλτι και για την ακύρωση ενός γκολ.
Το ίδιο σκορ (1-1) καταγράφηκε επίσης στον αγώνα της Σάο Πάολο με την Ιντερνασιονάλ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφυγαν ικανοποιημένοι από τον αγωνιστικό χώρο, καθώς είχαν αρκετές απουσίες. Επίσης έπαιξαν με δέκα παίκτες από το 72ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο με δεύτερη κίτρινη. Μόλις στο έβδομο λεπτό ο άλλοτε φορ της Σάο Πάολο, Νταγκομπέρτο, άνοιξε το σκορ έπειτα από ασίστ του Φαμπρίτσιο. Ακολούθησε στο 17ο λεπτό το 1-1 από τον Μαϊκόν, ενώ στο 21ο ο Λουίς Φαμπιάνο απώλεσε μοναδική ευκαιρία για την ανατροπή. Οι «τρικολόρ» έχασαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, αλλά δεν ξέφυγαν από την ισοπαλία.
Θρίαμβο με σκορ 3-0 πέτυχε η Πορτουγκέζα εναντίον της Κοριτίμπα. Η τελευταία έμεινε με δέκα παίκτες από το πέμπτο λεπτό λόγω αποβολής του Σέρχιο Εσκουντέρο και η ομάδα του Ντίντα εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα με τον καταλληλότερο τρόπο. Συγκεκριμένα στο δέκατο λεπτό ο Μπρούνο Σοάρες άνοιξε το σκορ, ενώ ο Λέο Σίλβα αποχώρησε τραυματισμένος στο 27ο. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Μπρούνο Σοάρες σημείωσε το δεύτερό του γκολ, έπειτα από ταχύτατη αντεπίθεση, ενώ ο Ανάνιας διαμόρφωσε το 3-0 στο 55ο με κεφαλιά.
Από την πλευρά της, η Πόντε Πρέτα πέτυχε την έκπληξη με το εκτός έδρας 1-0 επί της Φλαμένγκο και συμπλήρωσε αήττητο σερί τριών παιχνιδιών. Στο 20ό λεπτό ο Έντσον Μπάστος «έγραψε» το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με ωραίο σουτ. Στη συνέχεια η Φλαμένγκο ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.
Ξέφυγε από την τελευταία θέση η Φιγκουιρένσε καταβάλλοντας με 1-0 την Κορίνθιανς. Στο 24ο λεπτό χάθηκε η πρώτη σημαντική ευκαιρία με τον Αλοϊσιο και στο 46ο ο Κάιο πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα έπειτα από ωραία ενέργεια του Τούλιο. Τα υπόλοιπα ανέλαβε ο Ουίλσον, γκολκίπερ των γηπεδούχων.