Δευτέρα 29 Οκτωβρίου 2012

Ανατροπή έκανες; Ανατροπή έπαθες…!

Ανατροπή έκανες; Ανατροπή έπαθες…
Μία εβδομάδα πριν η Ρόμα έφερνε… τούμπα την αναμέτρηση με τη Τζένοα και από 2-0 που έχανε πήρε τη νίκη 4-2, κάνοντας μεγάλη ανατροπή εκτός έδρας.

Την 9η αγωνιστική ήταν η σειρά της να την… πάθει, καθώς ηττήθηκε στο «Ολίμπικο» 3-2 από την Ουντινέζε, ενώ είχε βρεθεί μπροστά στο σκορ 2-0.

Βασικός με τους «τζιαλορόσι» ο Ταχτσίδης σε όλο το παιχνίδι.

Το… ρεπό του Καβάνι έκανε ο Χάμσικ, ο οποίος χάρισε τη νίκη 1-0 στη Νάπολι με την Κιέβο.

Στο «Ολίμπικο» έγινε το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 9ης μέρας του ιταλικού πρωταθλήματος, με την Ουντινέζε να παίρνει μεγάλο διπλό επί της Ρόμα με 3-2, αν και έχανε με 2-0, με πρωταγωνιστή τον Ντι Νατάλε, που πέτυχε δύο γκολ. Το σκορ για τους «τζιαλορόσι» άνοιξε ο Λαμέλα στο 22΄και ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα έκανε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι… χαλάρωσαν και η Ουντινέζε άρχισε να επιτίθεται φτάνοντας στο 2-1 στο 32’ με τον Ντομίτζι. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΝτιΝατάλε ισοφάρισε. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεση στη Ρόμα και στο 88’ και πάλι ο Ντι Νατάλε έκανε το τελικό 3-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Η αναμέτρηση με την Κιέβο ήταν πολύ σημαντική για τη Νάπολι, η οποία ήθελε να επανέλθει στις νίκες. Ο Χάμσικ απόντος του Καβάνι πήρε την ομάδα στις… πλάτες του και με το γκολ που σημείωσε στο 58΄την διατήρησε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.