Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012

Με την… ψυχή στο στόμα!!

Με την… ψυχή στο στόμα
«Σκούρα» τα βρήκε η Κατάνια μέχρι να καταφέρει να πάρει τη πρόκριση με σκορ 3-1 στην παράταση από τον τέταρτο γύρο του Coppa Italia απέναντι στην Τσιταντέλα, ομάδα δεύτερης εθνικής.

Οι Σικελοί όχι μόνο χρειάστηκαν την παράταση (1-1 κ.α), αλλά οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με εννιά παίκτες από το 69ο λεπτό και κρατούσαν την ισοπαλία.

Ωστόσο δεν τα κατάφεραν και στο επιπλέον μισάωρο λύγισαν και δεν μπόρεσαν να πάρουν μία ιστορική πρόκριση.

Η Τσιταντέλα άνοιξε το σκορ στην έδρα της Κατάνια στο 41’ με τον Παολούτσι.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι αντίπαλοι αγωνίζονταν με εννιά παίκτες, λόγω της αποβολής του Μπουσελάτο στο 52’ και του Ντε Βίτο στο 69’ και ισοφάρισαν στο 88’ με τον Μπεργκέσιο.

Στην παράταση που ακολούθησε με δύο γκολ από τον Λόντι στο 96’ και τον Μπεργκέσιο στο 102’ οι Σικελοί επικράτησαν 3-1 και πήραν μία δύσκολη πρόκριση.