Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Το πήρε μόνος του!!

Με τον Μπογκντάνοβιτς σε μεγάλα κέφια, έχοντας 25 πόντους και την Φενέρμπαχτσε να κάνει ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, οι Κυπελλούχοι Τουρκίας επικράτησαν στον... εμφύλιο της Μπεσίκτας με 78-72.

Το πήρε μόνος του!

Ο Μπογκντάνοβιτς σταμάτησε στους 25 πόντους και οδήγησε την Φενέρμπαχτσε στη νίκη κόντρα στην Μπεσίκτας με 78-72, αν και οι νικητές τα χρειάστηκαν αφού, βρέθηκαν ακόμα και στο -12.

Εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο για την «Φενέρ», όπου με επιμέρους σκορ 30-17, ανέτρεψε την κατάσταση και πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα της μετά από 7 αγωνιστικές και συνεχίζει να έχει κάποιες ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά,όμως ο Μπογκντάνοβιτς ήταν σε «τρελά» κέφια και έδωσε προβάδισμα στηνΦενέρ με 13-8, με 9 προσωπικούς του πόντους. Η Μπεσίκτας έσφιξε την άμυνα της, βρήκε λύσεις στην επίθεση και με μίνι σερί 7-2 ισοφάρισε σε 15-15, για να κλείσει η περίοδος με 17-15 υπέρ της Φενέρ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά άνοιξε για τους φιλοξενούμενους. Με τον Μάρκοτα να οδηγεί και τους υπόλοιπους να ακολουθούν, η Μπεσίκτας προηγήθηκε με δέκα πόντους, 38-28, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσπαθεί μόνος να κρατήσει στο κόλπο την ομάδα του και το ημίχρονο να λήγει με 42-32.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να επιστρέψουν και στο 25’ κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 4 πόντους, 46-42. Ωστόσο, η Μπεσίκτας βρήκε και πάλι λύσεις στην επίθεση, δεν έχασε την ψυχραιμία της και κράτησε σκορ ασφαλείας με το τέλος της τρίτης περιόδου, όντας μπροστά 55-48.

Ε, και στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε γύρισε το εις βάρος της αποτέλεσμα. Για περίπου δύο λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν μια μίνι διαφορά υπέρ τους (63-60), όμως τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, η ομάδα των Σάτο και Μπατίστ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 67-66. Σαβάς και Μπογκντάνοβιτς σκοράραν κατά ριπάς και τελικά χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του, με ανατροπή για το τελικό 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 32-42, 48-55, 78-72

Φενερμπαχτσέ (Νταλμόντε): ΜακΚάλεμπ 10, Ονάν, Ερμίς 7 (1), Σάτο 4, Αντερσεν 13 (1), Σαβάς 12, Μπατίστ 2, Κάραμαν 3 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (2), Πρέλντζιτς, Πεκέρ 2

Μπεσίκτας (Κουντέρ): Γιούιν 11 (3), Ακίν, Ατσίκ 3, Βιντμάρ 10, Φόλκερ 2, Τσετίν, Μάρκοτα 15 (2), Κρίστοφερ 9, Οζέρ 8 (2), Τζέρελς 14 (4).