Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Τα «διπλά» του ΠΑΟΚ!

Επτά φορές έχει φύγει με το «διπλό» από την έδρα της ΑΕΚ ο ΠΑΟΚ. Πιο πρόσφατα στην περσινή «επίσκεψή» του στο ΟΑΚΑ. Ωστόσο η παράδοση δεν είναι με το μέρος του.

Τα «διπλά» του ΠΑΟΚ

Παραδοσιακά ο «Δικέφαλος του Βορρά» τα βρίσκει σκούρα στην έδρα της «Ένωσης», καθώς σε σύνολο 57 αναμετρήσεων, μετρά 7 νίκες, 42 φορές έχει γνωρίσει την ήττα, ενώ 8 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

Αναλυτικά, τι έγινε στις επτά εκτός έδρας νίκες του "Δικεφάλου του Βορρά", όπως καταγράφεται στο paokfc.gr:

15.04.1973, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-2
ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός πήγαιναν «χέρι χέρι» στην κορυφή της βαθμολογίας και έδιναν τη δική τους μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος τη σεζόν 1972-’73. Για την 27η αγωνιστική ο ΠΑΟΚ του Les Shannon , που εκείνο το διάστημα έπαιζε το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα κατά γενική ομολογία όλων, πέτυχε μια μεγάλη νίκη με 2-0 μέσα στη Νέα Φιλαδέλφεια. Με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά από Σαράφη (48’) και Αποστολίδη (51’) ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα και μετά από 27 αγωνιστικές ισοβαθμούσε με 74 βαθμούς στην 1η θέση με τον Ολυμπιακό, που την ίδια αγωνιστική κέρδισε με 2-0 την Παναχαϊκή αν και για 75 λεπτά οι δύο ομάδες ήταν στο 0-0.

01.05.1983, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-3
Στο ουδέτερο γήπεδο της Κορίνθου η ΑΕΚ προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Φιλώτα Πέλλιου, αλλά στο β’ μέρος ο ΠΑΟΚ σημείωσε τρία γκολ! Στο 59’ ισοφάρισε ο Βασίλης Βασιλάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στο 80’ ο Γιώργος Κούδας έκανε το 1-2 και στο 89’ ο Βασιλάκος ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή.

06.12.1986, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ-1-2
Μέσα στα πρώτα οκτώ λεπτά της αναμέτρησης στο Ολυμπιακό Στάδιο όλα είχαν τελειώσει… Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους πετυχαίνοντας δύο γκολ στα πρώτα τέσσερα λεπτά (!) με τους Αλεξανδρίδη και Μαλιούφα. Η ΑΕΚ μείωσε στο 8’ με τον Πατίκα, αλλά τίποτα δεν άλλαξε μέχρι την λήξη του αγώνα.

04.05.1997, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-2
Για τον ΠΑΟΚ η αναμέτρηση τρεις στροφές πριν από το φινάλε της περιόδου ήταν καθοριστική, καθώς κυνηγούσε την έξοδο στο κύπελλο ΟΥΕΦΑ για πρώτη φορά μετά τον αποκλεισμό του, λόγω των επεισοδίων στον αγώνα με την Παρί Σεν Ζερμέν. Μαζί του στις κερκίδες του «Νίκος Γκούμας» ο ΠΑΟΚ είχε περίπου 3.500 φίλους του και το πολύτιμο «διπλό» ήρθε με δύο γκολ από τους Ζουμπούλη (24’΄) και Βρύζα (59’), ενώ μείωσε για την ΑΕΚ στο 90’ ο Κωστής.

01.12.2002, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 3-4
Ισως, το πιο συγκλονιστικό σε εξέλιξη ντέρμπι των δύο «Δικεφάλων», σίγουρα ένα από τα πιο χορταστικά σε θέαμα και γκολ ματς των δύο ομάδων στη Νέα Φιλαδέλφεια και μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον ΠΑΟΚ το βράδυ της 1ης Δεκεμβρίου 2002. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 3-0 στα πρώτα 28 λεπτά με τα γκολ των Φρούσου (2’), Οκκά (18’) και Νάστου (28’). Η ΑΕΚ απάντησε με δύο γκολ, ένα εκ των οποίων σημείωσε ο Κώστας Κατσουράνης που σήμερα ανήκει στο δυναμικό του ΠΑΟΚ, αλλά ο Οκκάς στο 59’ έκανε το 2-4 για την ομάδα μας. Ένας άλλος ποδοσφαιριστής, ο Βασίλης Μπορμπόκης, οποίος πέρασε κι από τις δύο ομάδες, διαμόρφωσε το τελικό 3-4.

29.01.2012, ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-2
Εννιά χρόνια μετά την τελευταία του νίκη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της ΑΕΚ με 2-0 στην αναμέτρηση της περσινής σεζόν. Ο Γιώργος Γεωργιάδης με ένα πανέμορφο σε έμπνευση και εκτέλεση γκολ στο 16ο λεπτό έβαλε την ομάδα μας μπροστά στο σκορ στο και ο εκτός έδρας θρίαμβος ολοκληρώθηκε στο 66’ με το γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη.