Σάββατο 16 Φεβρουαρίου 2013

Ηττήθηκε και έρχεται ΣΕΦ!

Την ήττα με σκορ 85-74 από τη Σιένα γνώρισε η Κάχα Λαμποράλ, η οποία έχει ρεκόρ 4-3 στον έκτο όμιλο του TOP 16 της Ευρωλίγκας μαζί με τον Ολυμπιακό, ενόψει της μεταξύ τους αναμέτρησης στο ΣΕΦ.

Ηττήθηκε και έρχεται ΣΕΦ
Η Κάχα Λαμποράλ ηττήθηκε από τη Σιένα με σκορ 85-74, πριν την αναμέτρηση στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, ο οποίος στο ματς αυτό καλείται να καλύψει την ήττα με οκτώ πόντους (82-74) στη Βιτόρια. Οι Βάσκοι έβαλαν δύσκολα στους πρωταθλητές Ιταλίας μόνο στο πρώτο ημίχρονο, με το τρίτο δεκάλεπτο να ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Μπόμπι Μπράουν με 18 πόντους και οι Ντάνιελ Χάκετ και Ματ Τζάνινγκ με 16 πόντους ο καθένας, ενώ από την ομάδα του Ζαν Τάμπακ ξεχώρισε ο Ματσέι Λάμπε με 17 πόντους.

Ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο εμφανίστηκε η Κάχα Λαμποράλ κόντρα στη Σιένα. Οι παίκτες του Ζαν Τάμπακ, μετά το 13-8 των Ιταλών, πήραν τα ηνία του ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 23-22. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ μέχρι τέλους και να πηγαίνουν τα αποδυτήρια, με +2 (37-35).

Ωστόσο, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Σιένα άλλαξε προς το καλύτερο την εικόνα της και με πρωταγωνιστές τους Μος, Μπράουν και Κανγκούρ, έκανε ένα επιμέρους σκορ 26-13 στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να το κλείσει στο +11 (61-50). Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι δεν έριξαν ταχύτητα ούτε στην τελευταία περίοδο, εκτός από τα τελευταία λεπτά, φτάνοντας στην έκτη τους νίκη, σε επτά αγωνιστικές στο TOP 16 της Ευρωλίγκας, με το τελικό 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 35-37, 61-50, 85-74.

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 18 (2), Εζέ 10, Καραρέτο, Ράσιτς 5 (1), Κανγκούρ 8 (2), Σανικίντζε, Ρες 3 (1), Όρτνερ, Λεχταλέρ, Τζάνινγκ 16 (4), Χάκετ 16 (2), Μος 9 (3/3 τρ., 11 ριμπ.).

Κάχα Λαμποράλ (Τάμπακ): Κουκ 3 (1), Νοσιόνι 10 (1), Μ. Μπιέλιτσα 4, Καμπέθας, Σαν Εμετέριο 9 (1), Πλάις 6, Ερτέλ 6, Λάμπε 17, Ν. Μπιέλιτσα 15 (1), Κοζέρ 4.