Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Του ‘πεσε… βαριά η Κρήτη!

Με την ήττα 78-68 από τον ΑΓΟΡ θα επιστρέψει στην Αθήνα ο Πανιώνιος, καθώς οι Κρητικοί τον έριξαν στο καναβάτσο, βάζοντάς φρένο στο σερί 6 νικών που «έτρεχαν» οι Νεοσμυρνιώτες.

Του ‘πεσε… βαριά η Κρήτη
Μετά από έξι σερί νίκες, έφτασε και η ώρα της ήττας για τον Πανιώνιο. Οι Νεοσμυρνιώτες δεν παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα καλοί στην Κρήτη και ηττήθηκαν δίκαια από τον ΑΓΟΡ με 78-68 για την 19η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Κορυφαίοι για τους νικητές, που εδραιώνονται στην πεντάδα της βαθμολογίας, οι Χορν και Κάρτες που τέλειωσαν το παιχνίδι με 16 πόντους έκαστος.

Από τους ηττημένους, πάλεψε ο Μίλμπουρν που είχε 19 πόντους, ενώ οι υπόλοιποι έμειναν χαμηλά και χάθηκε η ευκαιρία να διατηρήσουν την δεύτερη θέση τους.

Μέτρια ξεκίνησε επιθετικά το παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, καθώς τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του, το σκορ ήταν στο 6-6. Ωστόσο, ο Κάρτερ για τον ΑΓΟΡ ήταν «φωτιά» και με σερί 10-2, το σκορ μετατράπηκε στο 16-8. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη και σε διψήφια νούμερα (23-13), προτού κλείσει η περίοδος με το 23-15 υπέρ των Κρητικών.

Με τον Καββαδά να το παίρνει πάνω του, ο Πανιώνιος μείωσε στους 2, 24-22 και ξαναμπήκε γερά στο κόλπο. Κάτι τα λάθη, κάτι η αστοχία, το σκορ παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα με το σκορ στο 15’ να είναι 26-23 υπέρ του ΑΓΟΡ. Ο Χορν «ξύπνησε» για τους Κρητικούς και ανέβασε την διαφορά εκ νέου στο +8, με 31-23, οι Νεοσμυρνιώτες επέστρεψαν και πάλι με το 34-32, για να κλείσει το ημίχρονο με το 38-32 για τους παίκτες του Γιαπλές.

Με δύο σερί τρίποντα του Αγγελόπουλου, ο ΑΓΟΡ πήρε προβάδισμα με 12 πόντους, 44-32. Ο Κάρτερ έφτασε την διαφορά και στο +15 (49-34). Ωστόσο, ο Πανιώνιος… ξύπνησε έτρεξε σερί 16-3 και το έκανε και πάλι ντέρμπι με το 53-50. Κι όμως το δεκάλεπτο δεν είχε ακόμη τελειώσει. Κι αυτό γιατί μέσα σε ένα λεπτό, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-1 και μπήκαν στην τελευταία περίοδο με την… ασφάλεια του 61-51.

Κακό παιχνίδι στα τέσσερα πρώτα λεπτά του τέταρτο δεκαλέπτου, με τον Παππά να μείωνει στους 6 (61-55). Οι μεν φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πλησιάσουν τόσο, όσο να διεκδικήσουν την νίκη, οι δε γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από την γραμμή των βολών και τρία λεπτά πριν το τέλος, ο ΑΓΟΡ κρατούσε τη νίκη στα χέρια του με το 66-58. Και εν τέλει την πήρε, καθώς «καθάρισε» επιθετικά και έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 78-68.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 38-32, 61-51, 78-68

ΑΓΟΡ (Θανάσης Γιαπλές): Χορν 16, Καλλινικίδης 2, Κόλιμον 9, Αγγελόπουλος 9, Τσαρούχας, Τσόκλας 7, Ντούβνιακ 5, Κόματος 7, Κάρτερ 16, Λάτοβιτς 0, Πέτγουεϊ 7

Πανιώνιος (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μπόγρης, Πέιν 3, Αθηναίου, Κις 2, Μίλμπουρν 19, Αθανασούλας 5, Μπατής 4, Γιάνκοβιτς 9, Καββαδάς 7, Παππάς 8, Αγραβάνης 1, Μπούκερ 10