Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Το… χρυσό τρίποντο του Περικλή!

Ο Ηλυσιακός επικράτησε στην έδρα του του Πανελευσινιακού με 66-63 στο ντέρμπι των ουραγών, χάρις σε τρίποντο του Περικλή Δορκοφίκη στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Το… χρυσό τρίποντο του Περικλή

Δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα πλέον για την ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα η οποία αν και έφτασε πολύ κοντά στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη δεν τα κατάφερε.

Πριν την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Κολοκυθά που έφυγε από τη ζωή τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Δύο όψεις είχε η πρώτη περίοδος, με την μία να ανήκει στον Ηλυσιακό όπου κατάφερε να προηγηθεί και με εννιά πόντους (12-3) και την άλλη στον Πανελευσινιακό ο οποίος, αν και χρειάστηκε λίγο χρόνο παραπάνω, αφυπνίστηκε και πέρασε στην αντεπίθεση μειώνοντας τη διαφορά σε 16-12.

Το ίδιο χαμηλά στο σκορ κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Και πάλι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μικρό πλεονέκτημα (+6, 22-16) όμως οι παίκτες του Γιώργου Σκαραφίγκα αντέδρασαν εκ νέου και με επιμέρους 11-3 πέρασαν μπροστά (25-27). Το ημίχρονο βρήκε τους Ιλισιώτες να έχουν ισχνό προβάδισμα 29-27.

Ο Πανελευσινιακός με πρωταγωνιστή τον Γκίμπσον μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ξεφύγει με έξι πόντους (31-37). Γρήγορα όμως οι παίκτες του Γιώργου Ζευγώλη κάλυψαν τη διαφορά και ξαναπήραν το προβάδισμα (40-39) για να το… χάσουν ωστόσο στο φινάλε με το τρίποντο του Παπανικολάου, 45-46.

Πόντο-πόντο βάδιζαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με διαρκείς εναλλαγές στα σκορ και μάλιστα μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες, 63-63.Ο Περικλής Δορκοφίκης πέτυχε μεγάλο καλάθι από τα 6,75μ. για το 66-63. Ο Παπανικολάου προσπάθησε να απαντήσει δύο φορές στο χρόνο που απέμενε όμως δεν τα κατάφερε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 29-27, 45-46, 66-63

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής, Αράπης 5 (1), Αναγκονιε 15 (11 ριμπάουντ), Ασποτολίδης 8 (1), Χατζής 6 (1), Σπανός, Δορκοφίκης 3 (1), Αντωνάκης, Μόρισον, Γκάρισον 8, Παραγυιός 5, Στόγκλιν 16.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 9 (1), Παπανικολόπουλος 8, Παπανικολάου 10 (2), Δημάκος 7, Γκίμπσον 10, Μαγκουνής 5 (1), Λιακόπουλος 6, Δεληγιάννης, Τσιάκος 3 (1), Μαντζιώρης, Αβραμίδης, Εζιουκου 5