Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Αργεντινή: «Σκληρή» ήττα για Ιντεπεντιέντε! (videos)

Μία… ανάσα μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στη δεύτερη κατηγορία βρέθηκε η Ιντεπεντιέντε ύστερα από την ήττα με 1-0 από την Άρσεναλ.
Παρά το μειονέκτημα της έδρας, οι «κόκκινοι» ξεκίνησαν καλύτερα το ματς εκμεταλλευόμενοι τη φόρα από τις δύο συνεχόμενες νίκες στα προηγούμενα παιχνίδια τους στο Final του αργεντίνικου πρωταθλήματος. Εντούτοις, στο 44ο λεπτό, ο αμυντικός, Λισάντρο Λόπεζ, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, το οποίο ανέβασε την Άρσεναλ στους οκτώ βαθμούς. Επίσης, στο 79ο λεπτό ο Γκονζάλο Κοντρέρα, που μπήκε σαν αλλαγή στο 62ο, συμπλήρωσε δύο κίτρινες και άφησε την Ιντεπεντιέντε με δέκα παίκτες.
Νωρίτερα, η Κολόν Σάντα Φε πήρε εντός έδρας ισοπαλία με 3-3 από την Εστουντιάντες Λα Πλάτα, αν και βρέθηκε πίσω με 3-1. Συγκεκριμένα, στο 4ο λεπτό ο Μαξιμιλιάνο Νούνιεζ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 11ο λεπτό ο Ρομάν Μαρτίνεζ διαμόρφωσε το 2-0 με πανέμορφη προσπάθεια. Ακολούθησε το 2-1 από τον Εμάνουελ Γκιγκλιότι στο 24ο λεπτό και το 3-1 από τον Ντουβάν Ζαπάτα με πέναλτι στο 61ο λεπτό. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 3-2 με τον Φακούντο Τσουρουστέτ στο 83ο λεπτό και ισοφαρίζοντας σε 3-3 με τον Χερνάντο Μπερναρντέγιο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.
0
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.