Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Η αντεπίθεση της Λεβερκούζεν!

Με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 της Στουτγκάρδης και εδραιώθηκε στην τριάδα της Bundesliga που οδηγεί απευθείας στους ομίλους του Champions League.

Η αντεπίθεση της Λεβερκούζεν
Σημαντικό βήμα για να βρεθεί απευθείας στους ομίλους του επόμενου Champions League έκανε η Λεβερκούζεν. Για την 24η αγωνιστική επικράτησε 2-1 της Στουτγκάρδης στην «Μπάι Αρένα» αν και μέχρι το 81ο λεπτό ήταν πίσω στο σκορ.

Το πέναλτι του Βεντάντ Ιμπίσεβιτς στο 12’ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 82’ ο Στέφαν Κίσλινγκ απάντησε με τον ίδιο τρόπο μετά το χέρι του Μολινάρο και στο 86’ ο Λαρς Μπέντερ με κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, που είναι τρίτοι με 45 βαθμούς και στο +7 από την τέταρτη Άιντραχτ. Η Στουτγκάρδη απομακρύνθηκε κι άλλο από τις θέσεις της Ευρώπης.