Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

MLS: Με το… δεξί οι Ίμπακτ! (videos)

Ο Μάρκο Ντι Βάιο έθεσε ψηλά τον πήχη, όταν κλήθηκε να σχολιάσει τους φετινούς στόχους των Μόντρεαλ Ίμπακτ, που ξεκίνησαν τη σεζόν του MLS με εκτός έδρας 1-0 επί των Σιάτλ Σάουντερς.
Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον αρχηγό του καναδικού συλλόγου, Ντέιβι Άρνάουντ, στο 35ο λεπτό με όμορφη λόμπα πάνω από πρώην τερματοφύλακα της Ξάνθης, Μίκαελ Γκσπούρνινγκ. Πάντως, οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια.
Νίκη με 1-0 πέτυχε επίσης το Ντάλας σε βάρος των Κολοράντο Ράπιντς, όπως και οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς εναντίον του Τορόντο χάρη σε γκολ του Γκέρσον Κόφι, που δημιούργησε ο νεοαποκτηθέντας Νταϊγο Κομπαγιάσι. Ακόμα, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι επικράτησε με 3-1 των Φιλαδέλφεια Γιούνιον, αν και έμεινε πίσω με 1-0 στο 17ο λεπτό.
Στο Χιούστον, οι Ντάιναμο πέτυχαν δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και διατήρησαν θετική παράδοση απέναντι στην Ντι Σι Γιουνάιτεντ. Τέλος, ο Φεντερίκο Ιγκουαΐν, αδερφός του Γκονζάλο, ήταν ανάμεσα στους σκόρερ των Κολόμπους Κρου στο εκτός έδρας 3-0 σε βάρος της Σίβας ΗΠΑ.