Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

«Σεντονάτη»…

Όνειρα Champions League μπορεί να κάνει η Σεντ Ετιέν, που διέσυρε με 4-0 τη Νις για την 27η αγωνιστική του Σαμπιονά και πέρασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Πέντε (!) αποβολές στο Μπαστιά-Αζαξιό.

Σεντόνι με… αστεράκια έχουν αρχίσει να σκέφτονται στη Σεντ Ετιέν. Οι «στεφανουά», που βρίσκονταν στην πέμπτη θέση πριν τη διεξαγωγή της 27ης αγωνιστικής του Σαμπιονά, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Νις, την οποία συνέτριψαν με σκορ 4-0 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και προσπέρασαν τόσο την αντίπαλό τους, όσο και τη Μαρσέιγ (έχει ματς λιγότερο) στην κούρσα για το τρίτο εισιτήριο για το Champions League.

Μόλις στο 7ο λεπτό, η Σεντ Ετιέν πήρε το προβάδισμα με πέναλτι του πρώτου σκόρερ, Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, που πέτυχε το 15ο φετινό γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το έργο της έγινε πιο εύκολο, καθώς η Νις έμεινε στο 24’ με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Εϊσερίκ με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε… πάρτι! Στο 60’ και στο 74’ βρήκε δίχτυα ο Μπραντάο και ενδιάμεσα (70’) σκόραρε ο Μολό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Τη δεύτερη έκπληξη της αγωνιστικής, μετά τη νίκη 1-0 της Ρεμς επί της πρωτοπόρου Παρί Σεν Ζερμέν, έκανε η Νανσί, που νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Σοσό και ξεκόλλησε μετά από καιρό από την τελευταία θέση, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της για παραμονή. Σημαντική νίκη στην προσπάθεια να παραμείνει στα μεγάλα σαλόνια πέτυχε και η Μπαστιά, που επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Αζαξιό, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πέντε (!) αποβολές (δύο για τους γηπεδούχους και τρεις για τους φιλοξενούμενους), ενώ χωρίς νικητή έληξαν οι αναμετρήσεις Λοριάν-Βαλανσιέν (1-1) και Τουλούζ-Εβιάν (0-0).