Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Να περάσει ο... επόμενος! (video)

Ό,τι ήθελε έκανε την Λάτσιο η Μίλαν στο «Σαν Σίρο», με τους «ροσονέρι» επικρατούν 3-0 και να βρίσκονται πλέον στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Να περάσει ο... επόμενος (video)

Ε λοιπόν αυτές οι μέρες έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, καθώς μετά τη νίκη με σκορ 3-0 επί της Λάτσιο στο «Σαν Σίρο» για την 27η αγωνιστική, οι «ροσονέρι» σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και πλέον μπορούν να κοιτάζουν ακόμη ψηλότερα.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχος ο Πατσίνι με δύο τέρματα και ο Κέβιν Πρινς Μπάτενγκ, που σκόραρε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Στον αντίποδα οι «λατσιάλι» δεν κατάφεραν ουσιαστικά ποτέ να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το ντέρμπι, καθώς έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 16ο λεπτό, λόγω της αυστηρής αποβολής του Καντρέβα, με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει φυσιολογικά.

Η Μίλαν ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και έδειξε από την αρχή ότι ήταν αυτή που ήθελε περισσότερο τη νίκη. Η φάση που ουσιαστικά άλλαξε όλο το παιχνίδι έγινε στο 16ο λεπτό, όταν ο Ελ Σαραουί έκανε υπέροχη προσπάθεια από τα αριστερά, με τον Καντρέβα να τον ανατρέπει έξω από την περιοχή και να δέχεται την κόκκινη κάρτα του διαιτητή, ο οποίος θεώρησε ότι ο επιθετικός των «ροσονέρι» ήταν σε προφανή θέση για γκολ.

Με το αριθμητικό πλεονέκτημα υπέρ της η Μίλαν πίεσε και άνοιξε στο 40’ το σκορ με τον Πατσίνι να εκμεταλλεύεται τις κόντρες και να κάνει από κοντά το 1-0. Στο 44’ ο Μπόατενγκ ήταν αυτός που έκανε το 2-0, όταν μετά από εξαιρετική απόκρουση του Μαρκέτι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 60’ και πάλι ο Πατσίνι με μακρινό σουτ.

milan 3-0 lazio footyroom.com από Futbol2101