Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Suarez... on fire!!

«Μαγεία» από τον Λουίς Σουάρεζ! Ο Ουρουγουανός επιθετικός πέτυχε χατ-τρικ και οδήγησε την Λίβερπουλ στην επιβλητική νίκη με 4-0 στην έδρα της Γουίγκαν.

Suarez... on fire!

Ο Ντάουνινγκ το άλλο γκολ, στο -9 από τις θέσεις του Τσάμπιονς Λιγκ οι «κόκκινοι», στο -5 από την 5η της βαθμολογίας, Άρσεναλ, που αντιμετωπίζει την Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι του «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», το απόγευμα της Κυριακής.

Εξαιρετική εμφάνιση 70 λεπτών από τον Φελίπε Κουτίνιο με δύο ασίστ.

Επιβλητική ήταν η Λίβερπουλ κι ας έκανε τους οπαδούς της να καρδιοχτυπήσουν μόλις στο 1ο λεπτό, βλέποντας τον Κονέ να μη βρίσκει σωστά τη μπάλα μπροστά από τον Ρέινα. Εφόσον οι «κόκκινοι» γλίτωσαν αυτό, έκαναν ό,τι ήθελαν, με μπροστάρη τον Φελίπε Κουτίνιο. Στο 2ο λεπτό, με συστημένη σέντρα «σέρβιρε» στο κεφάλι του Ντάουνινγκ για το 1-0, ενώ στο 18’, από πανέξυπνη κάθετη, έδωσε την ευκαιρία και στον Λουίς Σουάρεζ να σκοράρει για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Οι «λάτικς» αντέδρασαν με μια καλή κεφαλιά του Μπόις που απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ρέινα στο 21’ και στο 33ο λεπτό, ο Σουάρεζ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε ξανά τον Αλ Χαμπσί για το 3-0 του ημιχρόνου. Όσο καλή ήταν η Λίβερπουλ επιθετικά, άλλο τόσο καλός εμφανίστηκε και ο Πέπε Ρείνα για να κρατήσει το «μηδέν» και στο 37’, σε κεφαλιά του Ντι Σάντο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά, πολύ γρήγορα, το δρόμο για τα αντίπαλα δίχτυα. Από κούρσα του Γκλεν Τζόνσον που άφησε πίσω του τέσσερις αντιπάλους, ο Λουίς Σουάρεζ έγινε αποδέκτης της κάθετης πάσας του Άγγλου μπακ και από κοντά, πλάσαρε κάτω από τα πόδια του Αλ Χαμπσί για το 4-0, με το οποίο ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ. Κάπως έτσι, όλα τελείωσαν. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει το αποτέλεσμα, ο Μπρένταν Ρότζερς κατάλαβε πως μπορούσε να ξεκουράσει ορισμένους παίκτες και να μην τους πιέσει περισσότερο και η Γουίγκαν, όσο κι αν κράτησε τη μπάλα, δεν έκανε τίποτα ουσιαστικό.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Γουίγκαν: Αλ Χαμπσί, Κάλντουελ (51’ Εσπινόζα), Μπόις, Φιγκερόα, ΜακΚάρθι, Μαλόνεϊ, ΜακΆρθουρ, Μποσεζούρ (61’ ΜακΜάναμαν), Σάρνερ, Κονέ, Ντι Σάντο (52’ Αλκαράζ)

Λίβερπουλ: Ρέινα, Τζόνσον, Χοσέ Ενρίκε, Άγκερ, Κάραγκερ, Τζέραρντ, Κουτίνιο (70’ Χέντερσον), Ντάουνινγκ, Λούκας, Άλεν, Σουάρεζ