Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Παιδιά ενός… ανώτερου Θεού!

Με όπλο του την εξαιρετική άμυνα και τον ασταμάτητο Πάσαλιτς (20π.) ο Άρης επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών στο «Αλεξάνδρειο» με 68-64, αλλά δεν υπερκάλυψε τη διαφορά των 11 πόντων.

Παιδιά ενός… ανώτερου Θεού
Τη… μισή δουλειά έκανε ο Άρης, καθώς επικράτησε μεν του Απόλλωνα Πατρών με 68-64, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει και την έκταση της ήττας του στον πρώτο γύρο (64-53), με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να ισοβαθμούν μεν στην έκτη θέση, αλλά οι «κίτρινοι» να μειονεκτούν.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μοχάμεντ Πάσαλιτς με 20 πόντους, «κλειδί» η άμυνα που έπαιξαν οι γηπεδούχοι όταν βρέθηκαν στο -8 στις αρχές της τρίτης περιόδου.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Πάσαλιτς είχε ένα μικρό προβάδισμα (15-11) από τα μέσα μέχρι τα τέλη της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι κρατήθηκαν στο ματς από τα προσωπικά καλάθια του ΜακΚόλουμ και τα τρίποντα του Κλάιμπερ. Δύο ακόμη «βόμβες» από τον Πέτροβιτς έφεραν τον Απόλλωνα στο +6 (19-25) έχοντας 7/10 από τα 6,75μ. Ο Σαρικόπουλος, που έπαιξε ελλείψει Χαρίση αρκετή ώρα, πρόσφερε βοήθειες στην επίθεση, αλλά το ημίχρονο βρήκε τους Αχαιούς μπροστά στο σκορ (29-34).

Οι «κίτρινοι» με την έναρξη του δευτέρου μέρους πλησίασαν στο καλάθι με τρίποντο του Πάσαλιτς (32-34), αλλά δεχόμενοι έξι αναπάντητους πόντους βρέθηκαν και πάλι στο -8 (32-40). Το τρίτο φάουλ που χρεώθηκε ο Σαρικόπουλος από τον ρέφερι Τσώνο, με τον οποίο οι γηπεδούχοι είχαν προηγούμενα από τη Δράμα, άναψε τα αίματα στις κερκίδες και το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά.

Με την επανέναρξη ο Άρης ήταν διαφορετική ομάδα. Έχοντας αφετηρία πάντα την άμυνα και τους Πάσαλιτς και Πελεκάνο να δίνουν λύσεις στο σκορ, ο Άρης μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (48-48) και μπήκε με ένα 10-0 στο τέταρτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας με 58-48 και δείχνοντας ικανός να κυνηγήσει την υπερκάλυψη του -11 της Πάτρας.

Οι Πατρινοί δεν κατέθεσαν τα όπλα, μείωσαν στους τρεις (58-55) κι εν συνεχεία στον πόντο (62-61) με καλάθι του Γκραντ. Ο Πάσαλιτς με προσωπικό καλάθι και ο Καραποστόλου με δύο βολές έδωσαν ανάσα στον Άρη (66-61), που έφτασε τελικά στην επικράτηση με 68-64.

Δεκάλεπτα: 17-16, 29-34, 48-48, 68-64.

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 20, Χαντ 6, Πελεκάνος 7, Βεζένκοφ 4, Τσιάρας 6, Ασημακόπουλος 6, Καραποστόλου 6, Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 9, Μούρτος, Βεργίνης 4, Γερομιχαλός.

Απόλλων Π. (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 18, Αργυρόπουλος 2, Γκραντ 8, Λιανός 7, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 14, Κλάιμπερ 9, Μολφέτας, Τέρνερ 2, Κρόλο 4.

Διαιτητές: Φούφης-Μάνος-Τσώνος

* Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρόεδρος του ΕΣΑΚΕ, Γιώργος Χαλβατζάκης.

* Πριν το τζάμπολ κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γιώργου Κολοκυθά.