Κυριακή 3 Μαρτίου 2013

Όνειρα και… εφιάλτες!

Τη νίκη με σκορ 88-79 επί του Περιστερίου πανηγύρισε ο Ίκαρος, με την ομάδα της Καλλιθέας να… ονειρεύεται τα play offs και εκείνη των δυτικών προαστίων να ζει με τον… εφιάλτη του υποβιβασμού.

Όνειρα και… εφιάλτες
Ο ένας δικαίωμα στο… όνειρο και ο άλλος βλέπει εφιάλτες. Ο Ίκαρος νίκησε 88-79 το Περιστέρι ,στο «Α. Παπανδρέου», για την 19η αγωνιστική, ανεβαίνοντας στην όγδοη θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στα play off, ενώ από την άλλη με την ήττα αυτή η ομάδα των δυτικών προαστίων βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από την τελευταία θέση.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκίμπσον και Βρκιτς με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ ήταν ο Παπαντωνίου με 23.

Όπως και στην αναμέτρηση με τον ΚΑΟΔ, έτσι και κόντρα στο Περιστέρι, ο Ίκαρος έκανε δυνατό ξεκίνημα, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα. Ενδεικτικό είναι πως μέσα σε τρία λεπτά, η ομάδα της Καλλιθέας ήταν στο +9 (4-13), χάρη στο… σόου του Γκίμπσον. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστή τον Πέτρουλα έκαναν το 17-17, αλλά το πολύ καλό και επιθετικό παιχνίδι των παικτών του Γιώργου Καλαφατάκη, τους έφτασε στο +5 (23-28) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο, το Περιστέρι στη δεύτερη, ισορρόπησε ματς, μένοντας κοντά στο σκορ, με τον Ίκαρο, όμως, να διατηρεί το προβάδισμά του (31-32). Μάλιστα, το δίποντο του Παπαντωνίου στη συνέχεια, έφερε την ομάδα των δυτικών μπροστά στο σκορ (36-35), αλλά σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στις λύσεις με τα τρίποντο του Γιαννακίδη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι 45-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ίκαρος ξεκίνησε με ένα επιμέρους σκορ 6-2, κάνοντας το 46-51, για να δεχθεί ένα σερί 4-0 από το Περιστέρι, με το οποίο η διαφορά μειώθηκε στην ελάχιστη τιμή της (50-51). Για περίπου τρία λεπτά, οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη έβαλαν δύσκολα σε εκείνους του Γιώργου Καλαφατάκη (55-57), ωστόσο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα της Καλλιθέας πάτησε το γκάζι, κλείνοντας στο +11 (60-71).

Ένα σερί 4-0 «έτρεξε» το Περιστέρι στο τέταρτο δεκάλεπτο, μειώνοντας στους επτά πόντους (64-71), αλλά και πάλι ο Ίκαρος κατάφερε να στείλει ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τρίποντο του Γκίμπσον (64-74). Πέρα από κάποια «ξεσπάσματα», μέχρι τη λήξη, οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με την ομάδα της Καλλιθέας να παίρνει το ροζ φύλλο με το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 44-45, 60-71, 79-88.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 21(1), Κομποδιέτας 8, Βλάχος, Κανονίδης 13(3), Μάντζαρης 17(5), Γουίλιαμς 2, Χάινς, Πέτρουλας 8, Μελισσαράτος 7(1), Λάκκας, Ζούμπος 3(1).

Ίκαρος Καλλιθέας (Καλαφατάκης): Στρναντ 13(3), Λαρεντζάκης, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 17(2), Καρακωνσταντάκης, Φαγιέ 13(1), Γκίμπσον 19(5), Γιαννακίδης 9(3), Αγαδάκος, Μήτσιαλος 1, Σίμτσακ 2, Πάντιτς 10.