Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Υπόθεση Βέλγων και Κροατών!

Ξεκαθάρισαν τα πράγματα στον Α’ Όμιλο με Βέλγους και Κροάτες να αποσπώνται… έναν αιώνα δρόμο από τους διώκτες τους και να παίζουν πλέον μόνοι τους την πρόκριση στον «όμιλο του θανάτου».

Υπόθεση Βέλγων και Κροατών
Βέλγιο και Κροατία ήταν οι μεγάλοι θριαμβευτές στον ‘Α Όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ αφού επικράτησαν των Σκοπίων και της Σερβίας αντίστοιχα. Νίκες, που έφεραν τους θριαμβευτές στους 13 βαθμούς, εφτά βαθμούς πάνω από τους διώκτες τους Ουαλούς που επικράτησαν στο ντέρμπι του «νησιού» μέσα στην Σκοτία με 2-1.

Στο παιχνίδι που «άνοιξε» την πέμπτη αγωνιστική, η Κροατία κέρδισε 2-0 την Σερβία στο σούπερ ντέρμπι. Ο Μάντζουκιτς στο 23’ και ο Όλιτς στο 37’ έδωσαν τη νίκη στους ανώτερους γηπεδούχους και το τελειωτικό χτύπημα στους «πλάβι» που έμειναν στους 4 βαθμούς και ελπίζουν μόνο μαθηματικά.

Το Βέλγιο, συνέχισε κι αυτό την εκπληκτική του πορεία και με την άνετη επικράτησή του στα Σκόπια με 2-0 έφτασε κι αυτό τους 13 πόντους και ισοβαθμεί με την Κροατία στην κορυφή. Ο Ντε Μπρούιν άνοιξε το σκορ στο 26’ και ο Αζάρ στο 62’ με πέναλτι τελείωσε την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο ματς του ομίλου οι Ουαλοί κέρδισαν εκτός έδρας την Σκοτία στο ντέρμπι του «νησιού» με 2-1 και έφτασαν τους 6 βαθμούς αλλά η διαφορά οχτώ βαθμών με τους πρωτοπόρους δεν τους δίνει και πολλές ελπίδες. Το 1-0 έκανε ο Χένλεϊ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους Σκοτσέζους, αλλά οι Ουαλοί, ισοφάρισαν με πέναλτι (72’) του Ράμσεϊ και παίζοντας και με παίκτη παραπάνω κατάφεραν και απέδρασαν από την Γλασκώβη με το γκολ του Ρόμπσον (74) παίρνοντας το τρίποντο που τους έφερε στην τρίτη θέση.