Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Γκέλα οι Ισπανοί, ακάθεκτοι οι Γάλλοι!

Γκέλα για την Ισπανία που έμεινε στο 1-1 με την Φινλανδία την ώρα που οι Γάλλοι κέρδιζαν 3-1 τους Γεωργιανούς. Σε 4 μέρες οι τρικολόρ με 10βαθμούς υποδέχονται τους Ισπανούς που έχουν 8 για την πρωτιά!

Γκέλα οι Ισπανοί, ακάθεκτοι οι Γάλλοι
Οι Γάλλοι ήταν οι μεγάλοι νικητές του ένατου ομίλου, όχι τόσο λόγω της εύκολης επικράτησης τους με 3-1 της Γεωργίας στο Παρίσι, όσο για την γκέλα που έκαναν οι Ισπανοί με την Φινλανδία στην έδρα τους!

Οι «τρικολόρ» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο μέρος, αλλά στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Ζιρού έκανε το 1-0 και «άνοιξε» τους Γεωργιανούς. Με το που ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο ο Βαλμπουενά(47’) έκανε το 2-0 και ο Ριμπερί στο 61’ τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Κομπακίτζε στο 70’ μέιωσε σε 3-1 αλλά η νίκη ήταν δεδομένη για τους εκστασιασμένους Γάλλους που πανηγύριζαν την γκέλα των Ισπανών που ήρθαν 1-1 με τους Φινλανδούς.

Ο Ράμος στην 100η εμφάνισή του με τα χρώματα της Εθνικής άνοιξε το σκορ στο 49’ και όλοι πίστεψαν πως όλα τελείωσαν με… πάρτι, εκτός από τον Πούκι, που ισοφάρισε σε 1-1 στο 79’, άφησε τους Ισπανούς δύο βαθμούς πίσω από τους Γάλλους και με ταξίδι στο Παρίσι σε 4 μέρες για το ποιος θα πάρει την πρωτιά…