Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Μοιραίος ο Ντουράντ!!

Ένα άστοχο σουτ και δύο χαμένες βολές από τον Κέβιν Ντουράντ στο τελευταίο λεπτό επέτρεψαν στους Γκρίζλις να επικρατήσουν της Θάντερ με 87-81 στο Μέμφις και να κάνουν το 2-1 στη σειρά.

Μοιραίος ο Ντουράντ
Ο Κέβιν Ντουράντ έχει κουβαλήσει στις πλάτες του τη Θάντερ, αλλά αυτή τη φορά ήταν μοιραίος. Με ένα άστοχο σουτ και 0/2 βολές στο τελευταίο λεπτό, έδωσε την ευκαιρία στους Γκρίζλις να επικρατήσουν με 87-81 και να πάρουν προβάδισμα με 2-1 στη σειρά των ημιτελικών της Δύσης.

Οι «αρκούδες» χάρη στην καλή τους απόδοση στο τρίτο δωδεκάλεπτο πήραν μία μικρή διαφορά, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν δύο λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Ντέρεκ Φίσερ (81-81). Όμως την ώρα που ο ηγέτης της Οκλαχόμα ήταν άστοχος στο φινάλε, οι γηπεδούχοι είχαν 6/6 βολές και πήραν τη νίκη.

Κορυφαίος των Γκρίζλις ήταν και πάλι ο Μαρκ Γκασόλ με 20 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ντουράντ είχε 25 (5/9 βολές, 7/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα) για τους ηττημένους.

Το τέταρτο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τρίτης και πάλι στο Μέμφις.

Δωδεκάλεπτα: 22-18, 44-45, 66-60, 87-81.

Γκρίζλις: Γκασόλ 20 (9 ριμπ.), Κόνλεϊ 14 (7 ριμπ., 6 ασίστ), Άλεν 14 (5 ριμπ.), Μπέιλες 11, Ράντολφ 8 (11 ριμπ.), Ποντέξτερ 9, Ντούλινγκ 5, Άρθουρ 4, Πρινς 2.

Θάντερ: Ντουράντ 25 (11 ριμπ., 5 ασίστ), Τζάκσον 16 (10 ριμπ.), Ιμπάκα 13 (10 ριμπ.), Μάρτιν 13, Φίσερ 8, Σεφολόσα 2, Πέρκινς 2, Κόλισον 2, Λίγκινς. Πηγή: sport-fm.gr