Κυριακή 12 Μαΐου 2013

Αργεντινή: Ό,τι θέλει ο Σκόκο!! (videos)

Αντί για τα... συνηθισμένα θεαματικά γκολ, ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, σημείωσε δύο τυχερά και οδήγησε τους Νιούελς Ολντ Μπόις στο 3-1 επί της Γοδόι Κρουζ.
Οι «λεπροί» ήταν ανώτεροι, αλλά απαιτήθηκε το «άστρο» του Σκόκο και όχι μόνο, ώστε να ανέβουν στην πρώτη θέση του Final της Αργεντινής έχοντας ένα παιχνίδι παραπάνω από τη δεύτερη Λανούς. Συγκεκριμένα, στο 24ο λεπτό ο Ιβάν Ομπόλο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, αλλά μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο 27χρονος Σκόκο ισοφάρισε με δυνατό σουτ μετά από κομπίνα σε φάουλ, που χτύπησε σε πλάτη αμυντικού, πριν καταλήξει στα δίχτυα του Νέλσον Ιμπάνεζ. Το 2-1 καταγράφηκε στο 66ο λεπτό, όταν ο Νικολάς Σάντζεζ πέτυχε αυτογκόλ, ενώ ο Σκόκο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 70ό λεπτό με πέναλτι.
Παράλληλα η Σαν Λορένζο διατήρησε ελπίδες τίτλου και απομακρύνθηκε από τις «επικίνδυνες» θέσεις της τριετής κατάταξης κερδίζοντας με 3-0 την Μπόκα Τζούνιορς, η οποία πάει από το κακό στο χειρότερο αναφορικά με το αργεντίνικο πρωτάθλημα. Στο 17ο λεπτό ο Γκονζάλο Βερόν ολοκλήρωσε πανέμορφη επιθετική ενέργεια και διαμόρφωσε το 1-0, ενώ ο Χούλιο Μπουφαρίνι πέτυχε το 2-0 με πέναλτι στο 39ο λεπτό και ο Άνχελ Κορέα το 3-0 στο 53ο. Επίσης, ο Σαντιάγκο Σίλβα αστόχησε απελπιστικά σε πέναλτι των «χεϊνέσες», που έμειναν χωρίς νίκη για δωδέκατο συναπτό παιχνίδι.
Νέο στραβοπάτημα πραγματοποίησε και η Βελέζ, αντίπαλος των Ολντ Μπόις στο Κόπα Λιμπερταδόρες. Συγκεκριμένα παραχώρησε 2-2 στην Άρσεναλ Σαραντί, αν και ήταν μπροστά με 2-0 μέχρι το 80ό λεπτό χάρη σε γκολ των Εζέκιελ Ρεσκαλντάνι και Λούκας Ρομέρο. Στο 80ό, ο Νταρίο Μπενεντέτο μείωσε σε 2-1 και στις καθυστερήσεις ο Νικολάς Αγκουίρε ισοφάρισε σε 2-2. Τέλος, η Ρασίνγκ Κλουμπ ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης για πρόκριση στο Κόπα Σουνταμερικάνα χάρη σε νίκη με 2-0 εναντίον της Τίγκρε, το οποίο σημειώθηκε με γκολ του Μπρούνο Ζουκουλίνι στο 2ο λεπτό και του Λουίς Φαρίνα στο 91ο.
7
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.