Κυριακή 12 Μαΐου 2013

MLS: Πήραν… Φεράρι οι Ίμπακτ!! (videos)

Ο 33χρονος Ιταλός, Ματέο Φεράρι, άνοιξε το σκορ με… αυτογκόλ, αλλά διαμόρφωσε και το τελικό 3-2 των Μόντρεαλ Ίμπακτ εναντίον της Ρέαλ Σολτ Λέικ με δυνατό σουτ στο 93ο λεπτό.
Μεσολάβησε το 1-1 από τον Φελίπε στο 39ο λεπτό, το 1-2 από τον Κάιλ Μπέκερμαν στο 77ο και το 2-2 από τον Μάρκο Ντι Βάιο στο 80ό. Έτσι, οι Ίμπακτ βρέθηκαν έναν βαθμό μακριά από την πρώτη θέση της Ανατολής, αφού οι κουρασμένοι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς αρκέστηκαν σε εκτός έδρας 1-1 με τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον. Από την πλευρά του, το Ντάλας, που είναι πρώτο στη Δύση, κέρδισε την Ντι Σι Γιουνάιτεντ με 2-1 χάρη σε γκολ του Ζε Βον Ουότσον στο 77ο λεπτό. Προηγουμένως, ο Τζάκσον άνοιξε το σκορ για τους Τεξανούς, ενώ ο Ντουέιν Ντε Ροζάριο ισοφάρισε, λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.
Ακόμα, οι Σιάτλ Σάουντερς πήραν μεγάλη «ανάσα» με το 4-0 επί των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, στο οποίο δέσποσε ο Μάουρο Ροζάλες, ενώ ο Λαμάρ Νιγκλ πέτυχε δύο γκολ. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ράσελ Τίμπερτ στο 3-1 των Βανκούβερ Ουάιτκαπς σε βάρος των Λος Άντζελες Γκάλαξι, που αποτέλεσε την πρώτη νίκη στην ιστορία του καναδικού συλλόγου επί των πρωταθλητών MLS και την πρώτη σε επτά παιχνίδια της τρέχουσας σεζόν. Τέλος, οι Κολοράντο Ράπιντς πήραν τυχερό «τρίποντο» με 2-0 στην έδρα των Κολόμπους Κρου, καθώς ο Έντσον Μπαντλ άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ο Ντίλον Πάουερς διαμόρφωσε το 2-0 στο 89ο, ενώ οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον ήταν επίσης παθητικοί, αλλά ευνοήθηκαν από γκολ του Τζακ Μακ Ίνερνεϊ στο 75ο λεπτό, ώστε να επικρατήσουν με 1-0 των Σικάγο Φάιρ.