Κυριακή 19 Μαΐου 2013

Αργεντινή: Μοιραίος ο Σκόκο για Νιούελς!! (videos)

Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, βρήκε δίχτυα και συμπλήρωσε δέκα τέρματα στο αργεντίνικο Final, αλλά έχασε πέναλτι και οι Νιούελς Ολντ Μπόις έμειναν στο 1-1 με την Κίλμες.
Το παιχνίδι έγινε στην έδρα της Κίλμες, αλλά η ισοπαλία δεν κρίνεται θετική για τους «λεπρούς», καθώς η Λανούς απέκτησε ευκαιρία για άνοδο στην πρώτη θέση του Final. Ειδικότερα, ο Σκόκο άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό, αλλά έχασε πέναλτι στο 31ο. Στο 87ο, ο Μιγκέλ Κάνεο ισοφάρισε σε 1-1 ολοκληρώνοντας φάση διαρκείας ενώπιον της εστίας των Ολντ Μπόις. Από την πλευρά της, η Κίλμες παρέμεινε κοντά στις κορυφαίες θέσεις του Final, αλλά η ισοπαλία ωφέλησε περισσότερο τους γηπεδούχους στην τριετή βαθμολογία.
Περισσότερες ελπίδες για κατάκτηση τίτλου έχει η Γοδόι Κρουζ, καθώς η ομάδα του Μάρτιν Παλέρμο ανέβηκε στην τέταρτη θέση του Final επικρατώντας της Βελέζ με 3-1. Οι Χοσέ Λουίς Φερνάντεζ στο 45ο λεπτό, Γκονζάλο Καστεγιάνι στο 48ο με πέναλτι και ο Αλέξις Κάστρο στο 58ο διαμόρφωσαν στο 3-0. Για τους φιλοξενούμενους, ο Φακούντο Φερέιρα μείωσε σε 3-1 στο 88ο λεπτό, αλλά οι «φορτίν» υποχώρησαν στην προτελευταία θέση του Final!
Άλλωστε, η Μπόκα Τζούνιορς, που είναι επίσης στα «χαμηλά πατώματα» του Final, κέρδισε με 1-0 την Κολόν χάρη σε γκολ του 27χρονου Χουάν Μανουέλ Μαρτίνεζ στο 49ο λεπτό αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών εξαιτίας των επεισοδίων στον αγώνα με τη Ρίβερ Πλέιτ. Σημειώνουμε επίσης πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, αφού ο πρώην αμυντικός του Αστέρα Τρίπολης, Μπρούνο Ουριμπάρι, αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 73ο λεπτό. Τέλος, η Εστουντιάντες κατέβαλε με 2-0 την Ατλέτικο Ραφαέλα χάρη σε γκολ του Ντουβάν Ζαπάτα στο 6ο λεπτό και του Ρομάν Μαρτίνεζ στο 89ο.
7
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.