Τρίτη 4 Ιουνίου 2013

Ιαπωνία η πρώτη!!

Η εθνική Ιαπωνίας είναι η ομάδα που πήρε το πρώτο εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2014, μετά το ισόπαλο 1-1 κόντρα στην Αυστραλία.

Ιαπωνία η πρώτη
Μόλις έναν βαθμό χρειαζόταν η εθνική Ιαπωνίας για να πάρει και μαθηματικά την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο που θα διεξαχθεί στη Βραζιλία το καλοκαίρι του 2014, και τα κατάφερε.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ απέναντι στα «καγκουρό» με το γκολ του Τόμι Όαρ στο 82ο λεπτό της μεταξύ τους αναμέτρησης, ο Κεϊσούκε Χόντα χάρισε την πρόκριση στους Ιάπωνες με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Έτσι η Ιαπωνία, εκτός της Βραζιλίας η οποία θα συμμετέχει απευθείας στην τελική φάση ως διοργανώτρια, έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκρισή της στη μεγάλη γιορτή του παγκοσμίου ποδοσφαίρου.

Πλέον, οι υπόλοιπες τέσσερις ομάδες του Β ομίλου της Ασίας παλέψουν για την δεύτερη θέση στις δύο αγωνιστικές που απομένουν, αλλά και την τρίτη, η οποία δεν δίνει την απευθείας πρόκριση, αλλά το δικαίωμα συμμετοχής στον πέμπτο προκριματικό γύρο.