Τρίτη 4 Ιουνίου 2013

Αργεντινή: «Μπλόκο» για Σκόκο!! (videos)

Οι Νιούελς Ολντ Μπόις δεν μπόρεσαν να «αγκαλιάσουν» τον πρώτο τίτλο τους από το 2004, αφού ηττήθηκαν με 2-1 στην έδρα των Ολ Μπόις.
Ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική του Final, οπότε απομένουν τρεις μέχρι τη λήξη της αργεντίνικης σεζόν, αλλά οι «λεπροί» διατηρούν πλεονέκτημα τριών βαθμών στη σχετική κατάταξη, αν και είχαν την ευκαιρία να ξεφύγουν με έξι! Άλλωστε, ο 26χρονος Τζόναθαν Φεράρι διαμόρφωσε το 1-0 στο 36ο λεπτό με ανάποδο ψαλιδάκι και ο Μαξιμιλιάνο Κορονέλ πέτυχε το 2-0 στο 60ό χάρη σε κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Το μόνο που κατέφεραν οι Νιούελς ήταν να μειώσουν με τον Μίλτον Κάσκο στο 78ο λεπτό ύστερα από φάση διαρκείας εντός της περιοχής του Νικολάς Καμπιάσο.
Νωρίτερα, η Σαν Μαρτίν πήρε μεγάλη «ανάσα» και διατήρησε ελπίδες για σωτηρία, αφού κατέγραψε εκτός έδρας νίκη με 3-1 επί της Τίγκρε. Δύο γκολ πέτυχε ο 24χρονος στράικερ, Κλαούντιο Ριάνιο, ενώ ο Γκαστόν Καπράρι διαμόρφωσε το 2-0 στο 23ο λεπτό. Στο 44ο, ο Λούκας Ζάνσον μείωσε σε 2-1, αλλά οι «ματαντόρ», που δεν έχουν άμεσο βαθμολογικό στόχο, έμειναν στις χαμένες ευκαιρίες του δεύτερου 45λεπτου.
11
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial (Βελέζ Σάρσφιλντ) θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.