Σάββατο 24 Αυγούστου 2013

Νέα «σφαλιάρα» για Σάλκε!!

Δεν λέει να συνέλθει η Σάλκε! Τρεις μέρες πριν την μεγάλη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ, οι «βασιλικοί μπλε» ηττήθηκαν 2-1 από το Αννόβερο. Το απόλυτο η Μπάγερν, εμφατικά σκορ στα άλλα ματς.

Νέα «σφαλιάρα» για Σάλκε!
Ούτε αυτή την εβδομάδα «σεφτέ»! Η Σάλκε –τρεις ημέρες πριν την μεγάλη ρεβάνς με τον ΠΑΟΚ- γνώρισε την ήττα από το Αννόβερο με σκορ 2-1 και έρχεται στην Θεσσαλονίκη με την χειρότερη δυνατή ψυχολογία.

Οι «βασιλικοί μπλε» έμειναν πίσω στο σκορ από το 15’, με εκτέλεση πέναλτι του Χούστι, ενώ αποβλήθηκε και ο Χέβεντες! Τα ζόρια είχαν ήδη ξεκινήσει, ενώ τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ντιούφ έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Αφού γλίτωσε το τρίτο γκολ, η Σάλκε με πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια μείωσε σε 2-1 με τον Ζαλάι (55’), ενώ το Αννόβερο έμεινε με δέκα παίκτες στο 74’, με τον Χούστι να πηγαίνει πρόωρα στα αποδυτήρια.

Η ομάδα του Κέλερ προσπάθησε να ισοφαρίσει, ο Ζαλάι έχασε μια μοναδική ευκαιρία για αυτό, ενώ στο 85' ο Φουχς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ουσιαστικά οι όποιες ελπίδες για κάποιο βαθμό εκμηδενίστηκαν.

Η σύνθεση της Σάλκε: Χίλντεμπραντ, Χούγκλαντ, Φουχς, Χέβεντες, Μάτιπ, Τζόουνς, Νοϊστάντερ (79’ Μέιερ), Κλέμενς (84’ Μπαρνέτα), Ντράξλερ, Γκορέτσκα (38’ Φελίπε Σοντάνα), Ζαλάι

Hannover - Schalke 2-1 Highlights από greekgoalsellas

Η Μπάγερν Μονάχου δεν έστησε κάποιο… πάρτι αυτή την φορά. Ωστόσο, τα… φτερά της είχαν την λύση κόντρα στην Νυρεμβέργη, αφού τα δύο γκολ από τους Ριμπερί (69’) και Ρόμπεν (78’), διαμόρφωσαν το τελικό 2-0, με τους Βαυαρούς να διατηρούν το απόλυτο στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, αυτό του Ολλανδού ήταν το... κάτι άλλο! Επίσημο ντεμπούτο έκανε ο Γκέτσε που ξεκίνησε βασικός για την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα.