Σάββατο 24 Αυγούστου 2013

Και πάλι… Ισπανία!!

Σε μια άτυπη ρεβάνς του τελικού του 2011, η Ισπανία νίκησε και πάλι τη Γαλλία με 85-76 στη Μαδρίτη.

Και πάλι… Ισπανία
Κάτι λιγότερο από δύο χρόνια μετά τη νίκη επί της Γαλλίας στον τελικό του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας, η Ισπανία επικράτησε και πάλι, αυτή τη φορά με 85-76 σε φιλικό που έγινε στη Μαδρίτη εν όψει… Σλοβενίας.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν με +7 (40-47) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 11-0 και στο τέταρτο δεκάλεπτο διατήρησαν το προβάδισμα και με πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ που πέτυχε καθοριστικούς πόντους ξέφυγαν διψήφια διαφορά (85-74).

Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με πρώτο τον Ρούντι Φερνάντεθ με 13, ενώ ο Νικολά Μπατούμ με 17 και ο Μικαέλ Ζελαμπάλ με 16 πόντους ξεχώρισαν από τους ηττημένους που έπαιξαν χωρίς τον Τόνι Πάρκερ.

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-33, 61-59, 85-76.

Ισπανία: Ρούντι 13, Ροντρίγκεθ 12, Γιουλ 12, Γκασόλ 12, Σαν Εμετέριο 10, Ρέι 8, Ρούμπιο 8, Μουμπρού 5, Καλντερόν 5, Αγκιλάρ, Κλαβέρ, Γκάμπριελ.

Γαλλία: Μπατούμ 17, Ζελαμπάλ 16, Ντε Κολό 13, Ερτέλ 9, Πιετρούς 5, Ντιαό 4, Λοβέρν 4, Αζίνκα 3, Ντιό 3, Καουντί 2.Πηγή: sport-fm.gr