Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2013

Κρατάει τις τρεις περιόδους!!

Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση επί τρεις περιόδους, ο ΠΑΟΚ νίκησε την Κοζούφ Γεβγέλιτσα με 71-67, αν και κινδύνεψε στην τραγική για αυτόν τέταρτη περίοδο.
Ο “δικέφαλος” έδειξε καλά στοιχεία, κυρίως στην άμυνα, στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ και στην επίθεση ήταν αποτελεσματικός. Στην τέταρτη περίοδο, αν και μπήκε με πλεονέκτημα 20 πόντων, παρουσίασε πολύ κακή εικόνα σε άμυνα και επίθεση, κάτι που εν τέλει δεν του κόστισε στο τελικό σκορ.
Το παιχνίδι:
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Κούπερ, Πέιν Κασελάκη, Μαργαρίτη και Μπόγρη με το ματς στην πρώτη περίοδο να πηγαίνει πόντο-πόντο και το “δικέφαλο” να καταφέρνει στο τέλος της να πάρει μια διαφορά 3 πόντων χάρις σε καλάθια των Κούπερ, Μαργαρίτη και Μπόγρη.
Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να πάρει μια διαφορά μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, έχοντας πρωταγωνιστή τον Δέδα. Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να είναι μπροστά στο +13 και στο 41-28.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Κούπερ, Πέιν, Λιάπη, Κασελάκη και Μπόγρη και συνέχισε στο ίδιο τέμπο με το δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά έφτασε στο +18 (54-36) με τρίποντο του Λιάπη, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο +20 (65-35).
Η τελευταία περίοδος ήταν κάκιστη για το “δικέφαλο” που δεν είχε σκορ μέχρι τα μέσα της, με τους Σκοπιανούς να μειώνουν συνέχεια τη διαφορά μέχρι και το 71-67 που ήταν και το τελικό σκορ. Σε αυτή την περίοδο ο ΠΑΟΚ σημείωσε μόλις 5 πόντους και δέχτηκε 22, στο χειρότερό του δεκάλεπτο μέχρι τώρα, από την έναρξη των φιλικών προετοιμασίας.
Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-28, 65-45, 71-67
Οι πόντοι:
ΠΑΟΚ: Λιάπης 3 (1), Κούπερ 10 (2), Χαραλαμπίδης 8 (1), Κασελάκης 8, Πέιν 11 (1), Μαργαρίτης 15 (1), Δέδας 7 (1), Τσόχλας 2, Κώττας, Κόνιαρης, Μπόγρης 8
Κοζούφ: Μιρακόφσκι, Στεριόφ 4, Πάνοφ, Καρατζόφσκι 4 (1), Βεσελκόφσκι, Φιλίποβιτς 4, Μπόζοβιτς, Ντεφόλτ 7 (1), Γκοτσέφσκι 11 (3), Πέκοβ ιτς 12 (3), Μιγιάλοβιτς 20 (4)
Πηγή: arenafm.gr