Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2013

Το «παιχνιδάκι» του Βαλβέρδε!!

Επιστροφή στις νίκες για την Αθλέτικ Μπιλμπάο του Ερνέστο Βαλβέρδε, που σε διάστημα δέκα λεπτών «γύρισε» το παιχνίδι με τη Μπέτις, της οποίας επικράτησε με σκορ 2-1 στο «Σαν Μαμές».

Το «παιχνιδάκι» του Βαλβέρδε
Δέκα λεπτά υπόθεση ήταν για τη Μπιλμπάο η επιστροφή στις νίκες στην Primera Division. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρόλο που έχασε πέναλτι και στη συνέχεια βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να πανηγυρίσει με σκορ 2-1 το τρίποντο της νίκης απέναντι στη Μπέτις, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής.

Εξαιρετικοί οι Βάσκοι, που δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες –με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι στο 57’- χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Τελικά, οι Ανδαλουσιανοί ευτύχησαν να προηγηθούν στο 62ο λεπτό με τον Μολίνα, όμως στη συνέχεια δεν άντεξαν την πίεση και «λύγισαν».

Το παιχνίδι έφερε στα ίσα ο Ντε Μάρκος στο 73’ ενώ στο 82’ το τέρμα του Μικέλ Ντομίνγκεζ έβαλε φωτιά στο νέο «Σαν Μαμές» και έδωσε τη νίκη στη Μπιλμπάο, που ανέβηκε στην 4η θέση με 12 βαθμούς. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η Τρίτη ήττα της Μπέτις, που έμεινε στη 12η θέση με 5βαθμούς.