Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2013

CONCACAF Champions League: Στους «8» οι Γκάλαξι!! (videos)

Οι Λος Άντζελες Γκάλαξι πέτυχαν τρία γρήγορα γκολ στην Κόστα Ρίκα και… ηρέμησαν, αλλά κατέβαλαν την Καρταχίνες με 3-0 στο πλαίσιο του CONCACAF Champions League.
Η ομάδα του MLS, μάλιστα, εξασφάλισε πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, κατόρθωμα που έχει σημειώσει προγενέστερα η μεξικανική Τιχουάνα. Στην προκειμένη ο 18χρονος Τζακ Μακ Μπιν άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό, ο Τσάντλερ Χόφμαν σημείωσε το 2-0 στο 18ο και ο Λορέντ Κορτουά το 3-0 στο 29ο. Μάλιστα στα δύο τελευταία τέρματα, οι Γκάλαξι εκμεταλλεύτηκαν λάθη της αντίπαλης άμυνας.
Νωρίτερα οι Χιούστον Ντάιναμο, επίσης του MLS, κατέβαλαν την Κονέξιον από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο με 2-0, αφού ο Τζαϊμακανός Τζέισον Τζόνσον, άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό και ο Μπόμπι Μπόσγουελ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 51ο με κεφαλιά. Τέλος, οι Κομουνικακιόνες από τη Γουατεμάλα αρκέστηκαν σε 2-0 επί της Καλεντόνια από το Τρίνινταντ και Τομπάγκο, αν και κυριάρχησαν, οπότε θέλουν πλέον νίκη με 3-0 επί της μεξικανικής Τολούκα, ώστε να πάρουν την πρόκριση.
Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
Πρώτος Όμιλος
Χιούστον Ντάιναμο-Κονέξιον 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 7, Αράμπε Ουνίντο (Παναμάς) 6, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0 (4 αγ.).
Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 7, Ολίμπια (Ονδούρα) 6, Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1 (4 αγ.).
Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Κρουζ Αζούλ (Μεξικό) 9, Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 6, Βαλένθια (Αϊτή) 0 (4 αγ.).
Τέταρτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αμέρικα (Μεξικό) 6, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 3 (2 αγ.), Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς) 3.
Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χερέντια (Γουατεμάλα) 6, Μόντρεαλ Ίμπακτ (Καναδάς) 6 (4 αγ.), Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς (Η.Π.Α.) 3.
Έκτος Όμιλος
Κομουνικακιόνες-Καλεντόνια 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Τολούκα (Μεξικό) 9, Κομουνικακιόνες (Γουατεμάλα) 6, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0 (4 αγ.).
Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 7, Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ) 4, Βικτόρια (Ονδούρα) 0 (2 αγ.).
Όγδοος Όμιλος
Καρταχίνες-Λος Άντζελες Γκάλαξι 0-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΓΚΑΛΑΞΙ (Η.Π.Α.) 9, Καρταχίνες (Κόστα Ρίκα) 4 (4 αγ.), Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 1.
Σημείωση: Στον επόμενο γύρο προκρίνεται ο πρώτος από κάθε όμιλο.

1T CSC 0-3 LAG από f100000215915595

Πηγή: onsports.gr