Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2013

Καθάρισε η Ρωσία, στριμώχτηκε ο… Κριστιάνο!

Με νίκη προχώρησε η Ρωσία στα προκριματικά του Μουντιάλ 2014 (3-1 το Ισραήλ)και είναι πλέον στην κορυφή του 6ου ομίλου και φαβορί για την πρόκριση, στέλνοντας την Πορτογαλία του Κριστιάνο στα μπαράζ.

Καθάρισε η Ρωσία, στριμώχτηκε ο… Κριστιάνο
Οι Ρώσοι αντιμετώπισαν προβλήματα μόνο για ένα ημίχρονο, στο δεύτερο όμως χρειάστηκαν μόλις μερικά λεπτά για να «καθαρίσουν» το ματς.

Στο 49’ ο Βασίλι Μπερεζούτσκι και τρία λεπτά αργότερα ο Κοκόριν πέτυχε το δεύτερο γκολ της «αρκούδας», ενώ στο 74’ ο Γκλουσακόφ έκλεισε ένα «τρελό» ημίωρο για τους γηπεδούχους.

Το μόνο που κατόρθωσαν οι παίκτες του Ισραήλ, ήταν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις διαμορφώνοντας με τον Ζάχαβι το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

Η Ρωσία έχει ακόμη δύο ματς εκτός έδρας με Λουξεμβούργο και Αζερμπαϊτζάν, πράγμα που σημαίνει πως δύσκολα θα υπάρξουν βαθμολογικές απώλειες τις οποίες θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί η Πορτογαλία, η οποία ελπίζει πια σε ένα μικρό θαύμα.