Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου 2013

Με ψηλά το κεφάλι!!

Με νίκη ολοκλήρωσε την παρουσία του στο Ευρωμπάσκετ, το… αποκλεισμένο Μαυροβούνιο καθώς επικράτησε της Σερβίας με σκορ 83-76. Είχαν ήδη προκριθεί οι «πλάβι».

Με ψηλά το κεφάλι
Την δεύτερη και… τελευταία του νίκη πέτυχε το Μαυροβούνιο στο Ευρωμπάσκετ. Επικράτησε 83-76 της Σερβίας –που είχε ήδη προκριθεί στην επόμενη φάση- και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι την διοργάνωση.

Τέσσερις παίκτες των νικητών με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ράις να ‘χει 12, τους Μπιέλιτσα και Ντούμπιεβιτς από 11 και τον Πόποβιτς 10.

Για τους «πλάβι» του Ίβκοβιτς 19 είχε ο Κάτιτς, αλλά πέτυχε τους 15 στο πρώτο μέρος.

Ο Κάτιτς είχε «κέφια» στο ξεκίνημα και με δικό του σουτ, η Σερβία προηγήθηκε με double score (12-6), ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, οι «πλάβι» πέρασαν μπροστά με διψήφια διαφορά (19-8), με τους Μαυροβούνιους να μειώνουν στο φινάλε σε 25-19.

Νωρίς-νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς ήρθε στα ίσα (27-27) και χωρίς να υπάρξουν πολλές διαφοροποιήσεις και μεγάλες διαφορές, ο Μπιέλιτσα της Φενέρμπαχτσε έδωσε αέρα τριών πόντων στην Σερβία, στο ημίχρονο (37-34).

Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, το Μαυροβούνιο είχε κάνει την ανατροπή και βρισκόταν συνέχεια μπροστά στο σκορ (52-50). Ωστόσο, ένα blackout στην επίθεση και ένα μίνι ξύπνημα στα τελευταία δύο λεπτά των Σέρβων, τους έδωσαν το δικαίωμα να μπουν εκ νέου σε θέση οδηγού στο 30’, με 58-54.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού, η επίθεση του Μαυροβουνίου πετούσε… φωτιές. Δείγμα του ότι πρόλαβε να σημειώσει 29 πόντους! Ε, φυσικά, τα «μωρά» του Ντούντα δεν μπορούσαν να φτάσουν σε τόσο υψηλά επίπεδα το σκοράρισμά τους και μοιραία ηττήθηκαν με το τελικό 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 34-37, 54-58, 83-76

Μαυροβούνιο: Βούτσεβιτς 8, Μπάκιτς 2, Σέχοβιτς 8, Πόποβιτς 10, Σέχοβιτς 7, Σέκουιτς 6, Ιβάνοβιτς 8, Μπιέλιτσα 11, Ράις 12, Μ. Πόποβιτς, Ντούμπσεβιτς 11

Σερβία: Νέντοβιτς 5, Κρστιτς 3, Μίτσιτς 4, Μπογκντάνοβιτς 14, Μπιέλιτσα 11, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς 7, Γκάγκιτς 6, Κρστιτς, Άντζουσιτς 3, Κάτιτς 19, Στίματς 4Πηγή: sport-fm.gr