Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2013

Διπλασίασε τις νίκες της η «Λιέτουβα»

Τις δύο νίκες στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας έφτασε η Λιθουανία, αναγκάζοντας παράλληλα τη Λετονία στην πρώτη της ήττα. Η «Λιέτουβα» επικράτησε με 67-59, για την τρίτη αγωνιστική του Β’ ομίλου.

Σημαντικό βήμα πρόκρισης για τη Λιθουανία που για την τρίτη αγωνιστική του Β΄ομίλου του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας επικράτησε της Λετονίας με 67-59. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Λετονούς στο τουρνουά.

Βαλανσιούνας και Μοτεγιούνας οι κορυφαίοι των νικητών.

Επόμενος αντίπαλος για τους Λιθουανούς το Μαυροβούνιο, την Κυριακή στις 22:00.

Κοινές… πορείες για τις δύο ομάδες στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου ώσπου η Λιθουανία έκανε προς το τέλος το ξέσπασμά της για το 17-22. Στη δεύτερη περίοδο μείωσαν οι Λετονοί σε 21-22 όμως μένοντας στη συνέχεια σχεδόν για τέσσερα λεπτά άποντοι έδωσαν την ευκαιρία στη «λιέτουβα» με πρωταγωνιστή τον Μοτεγιούνας και σερί 9-0 να φτάσει στο +10 (21-31) και λίγο αργότερα στη μεγαλύτερη διαφορά της στο ματς, στο +13 (25-38). Με επιμέρους 6-1 απάντησε η ομάδα του Άιναρς Μπεκάτσκις μειώνοντας στο ημίχρονο σε 31-39.

Η ανάπαυλα δεν έκανε καλό στους παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας οι όποιοι έδειξαν να χάνουν το ρυθμός του και με επιμέρους 14-6 που δέχθηκαν έδωσαν την ευκαιρία στη Λετονία να ισοφαρίσει σε 45-45. Στην συνέχεια όμως «ξύπνησαν» τρέχοντας σερί 7-0 για το 45-52. Στην τελευταία περίοδο οι Λετονοί έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να ξαναμπούν στο ματς, πλησίασαν σε 50-54, όμως κάπου εκεί η Λιθουανία πάτησε «γκάζι» και έφτασε εύκολα στο τελικό 59-67.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-39, 45-52, 59-67

Λετονία (Άιναρς Μπεκάτσκις): Μπλουμς 11, Στρέλνιεκς 7 (6 ριμπάουντ), Μπέρζινς 4, Μπέρτανς 4, Γιανιτσένοκς 11, Σκέλε 1, Κούκσικς 13, Μέγερις 2, Μπέρζινς, Φρεϊμάνις 3, Μέιερς 2, Σελάκοφς 1

Λιθουανία (Γιόνας Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας 9 (6 ριμπάουντ), Καλνιέτις 9 (6 ασίστ), Κουζμίνσκας 2, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 9, Ντελινινκάιτις 9, Σεϊμπούτις 2, Κλέιζα 7, Κσ. Λαβρίνοβιτς, Πότσιους, Βαλαντσιούνας 11 (10 ριμπάουντ), ΓιαβτόκαςΠηγή: sport-fm.gr