Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Προβληματικό «τρίποντο» για Μποταφόγκο!! (videos)

Ο τερματοφύλακας, Ρενάν, αποβλήθηκε και ο Κλάρενς Ζέεντορφ συμπλήρωσε κίτρινες, αλλά η Μποταφόγκο επικράτησε με 3-1 της Κοριτίμπα.
Οι δύο παραπάνω ποδοσφαιριστές θα απουσιάσουν από το εκτός έδρας ματς με την Κρισιούμα, ενώ ο 24χρονος τερματοφύλακας άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 54ο λεπτό. Ακολούθησε εύστοχο πέναλτι του 35χρονου Άλεξ, αλλά το σκορ ήταν ήδη 3-0 λόγω γκολ του Ραφαέλ Μάρκες Μαριάνο στο 13ο λεπτό και δύο γκολ του…. χορευταρά Χίουρι στο 40ό και στο 49ο. Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 84ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Μαϊκόν εξαιτίας δεύτερης κίτρινης.
Ακόμα, οι Σάο Πάολο και Ναούτικο έδωσαν δεύτερο ματς σε διάστημα τριών ημερών, ώστε να καλύψουν χρωστούμενα, αλλά την… πλήρωσαν με εντός έδρας ήττα και έμειναν στην καταδικαστική τετράδα του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Συγκεκριμένα, από την έδρα των «τρικολόρ» πέρασε η Κρισιούμα με 2-1, αλλά ο Ροζέριο Σένι της Σάο Πάολο έχασε πέναλτι, ο Αλοϊσιο μείωσε στο 69ο λεπτό και οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, ενώ η ουραγός Ναούτικο έχασε με 3-0 από τη Βάσκο εξαιτίας δύο γκολ του Μαρλόνε και ένα του Βίλι.
8
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr