Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου 2013

Επιτυχημένα εγκαίνια για Μπιλμπάο!!

Με το «δεξί» στο νεόκτιστο «Σαν Μαμές» μπήκε η Μπιλμπάο, που νίκησε 3-2 τη Θέλτα για την 4η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Επιτυχημένα εγκαίνια για Μπιλμπάο
Την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια στην Πριμέρα Ντιβιζιόν πέτυχε η Μπιλμπάο, που επικράτησε 3-2 της Θέλτα στο ολοκαίνουργιο «Σαν Μαμές», το οποίο άνοιξε με επιτυχία της πύλες του για τους Βάσκους. Η Θέλτα αιφνιδίασα αρχικά την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε με γκολ του Τσάρλες στο 14΄, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν νωρίς. Συγκεκριμένα, τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σαν Χοσέ «έγραψε» το 1-1. Η φιλοξενούμενη, έχασε την ευκαιρία να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ όταν ο Τσάρλες αστόχησε σε πέναλτι στο 27΄.

Το 2ο ημίχρονο άνηκε εξ’ ολοκλήρου στη Μπιλμπάο της οποίας η υπεροχή καρποφόρησε με δύο γκολ στο 61΄ και στο 68΄ από Ιραόλα και Ετσεμπερία. Στο 79΄ η Θέλτα ξαναμπήκε στο ματς με τέρμα του Μίνα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο. Η γηπεδούχος έφτασε έτσι τους 9 βαθμούς και βρίσκεται στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Θέλτα έπεσε στην 7η θέση με πέντε.

Στο άλλο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής Έλτσε και Βαγιαδολίδ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, στο πρώτο μεταξύ τους επίσημο παιχνίδι μετά από 25 χρόνια. Η γηπεδούχος έφτασε έτσι τους τρεις βαθμούς με ισάριθμες ισοπαλίες και είναι στη 15η θέση και η Βαγιαδολίδ στους τέσσερις και είναι πλέον 13η.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:

Σάββατο, 14/9

Ατλέτικο Μαδρίτης-Αλμερία 4-2 (15’ Βίγια, 35’ πεν. Κόστα, 64’ Τιάγκο, 67’ Γκαρσία - 40’ Ρόδρι, 90’ Βιντάλ)
Λεβάντε-Σοσιεδάδ 0-0
Μπαρτσελόνα-Σεβίλλη 3-2 (36’ Άλβες, 75’ Μέσι, 90’+4’ Σάντσες - 80’ Ράκιτιτς, 89’ Κόκε)
Βιγιαρεάλ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (21' Κάνι, 70΄ Ντος Σάντος-38' Μπέιλ, 64' Ρονάλντο)

Κυριακή, 15/9

Γρανάδα-Εσπανιόλ 0-1 (76’ Λανσαρότε)
Χετάφε-Οσασούνα 2-1 (35’, 51’ Μίκου - 11’ Τόρες)
Μάλαγα-Ράγιο Βαγιεκάνο 5-0 (31’, 62’, 67’ Ελ Χαμνταουί, 40’ Πορτίγιο, 49’ Ελισέου)
Μπέτις-Βαλένθια 3-1 (9’ Μολίνα, 22’, 34’ Σεβίγια - 67’ Κόστα)

Δευτέρα, 16/9

Έλτσε-Βαγιαδολίδ 0-0
Μπιλμπάο-Θέλτα 3-2 (18΄ Σαν Χοσέ, 61΄ Ιραόλα, 68΄ Ετσεμπερία / 14’ Τσάρλες, 79΄Μίνα)