Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου 2013

CONCACAF Champions League: «Ζωντανοί» οι Έρθκουεϊκς!! (videos)

Εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και οι Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς κατέβαλαν τους Μόντρεαλ Impact με 3-0 στο πλαίσιο του CONCACAF Champions League.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν χωρίς τους Μάρκο Ντι Βάιο και Φελίπε, οι οποίοι, όμως, πέρασαν ως αλλαγή. Μάλλον φανέρωσαν κλίση προς το MLS και φυσιολογικά δέχθηκαν το 1-0 στο 20ό λεπτό από τον Κρις Βοντολόφσκι. Στο 56ο ο Μάρβιν Τσάβεζ σημείωσε το 2-0 με σουτ εκτός περιοχής ύστερα από αμυντικό λάθος, ενώ ο Σι Σαλίνας πέτυχε το 3-0 στο 80ό λεπτό. Έτσι οι «σεισμοί» συμπλήρωσαν τρεις βαθμούς, όσους έχουν και οι Ίμπακτ, αλλά αμφότεροι οι σύλλογοι είναι πίσω από τη Χερέντια της Γουατεμάλας.
Από την πλευρά της, η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι παραχώρησε 1-1 στην Ρεάλ Εστελί από τη Νικαράγουα, αποτέλεσμα που δημιουργεί… μπελάδες για την ομάδα της βορειοαμερικανικής λίγκας. Οι γηπεδούχοι απώλεσαν περισσότερες ευκαιρίες, αλλά χρειάστηκαν γκολ του Τζέικομπ Πίτερσον στο 77ο λεπτό, ώστε να ισοφαρίσουν το 1-0 του 30άχρονου Καλέρο Ρούντελ στο 53ο.
Τέλος, η Αμέρικα διέσυρε τη Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο από τον Παναμά με 3-0 και βρέθηκε στην πρώτη θέση του πέμπτου ομίλου της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής. Ο 22χρονος Μεξικανός διεθνής, Ραούλ Χιμένεζ, βρήκε δίχτυα στο 39ο και στο 77ο λεπτό, ενώ ο Αντρές Αντράντε Τόρες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 80ό.
Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 4, Αράμπε Ουνίντο (Παναμάς) 3, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0.
Δεύτερος Όμιλος
Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι-Ρεάλ Εστελί 1-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 7, Ολίμπια (Ονδούρα) 3 (2 αγ.), Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1.
Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Κρουζ Αζούλ (Μεξικό) 6, Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 3, Βαλένθια (Αϊτή) 0.
Τέταρτος Όμιλος
Αμέρικα-Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο 3-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αμέρικα (Μεξικό) 6, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 3 (2 αγ.), Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς) 3.
Πέμπτος Όμιλος
Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς-Μόντρεαλ Ίμπακτ 3-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χερέντια (Γουατεμάλα) 6 (2 αγ.), Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς (Η.Π.Α.) 3, Μόντρεαλ Ίμπακτ (Καναδάς) 3.
Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Τολούκα (Μεξικό) 6, Κομουνικακιόνες (Γουατεμάλα) 3, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0.
Έβδομος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Τιχουάνα (Μεξικό) 7 (3 αγ.), Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ) 1, Βικτόρια (Ονδούρα) 0 (1 αγ.).
Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (2 αγώνες): Καρταχίνες (Κόστα Ρίκα) 4 (3 αγ.), Λος Άντζελες Γκάλαξι (Η.Π.Α.) 3 (1 αγ.), Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 1.
Σημείωση: Στον επόμενο γύρο προκρίνεται ο πρώτος από κάθε όμιλο.

Πηγή: onsports.gr