Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013

Με το δεξί ο Πανιώνιος!!

Νικηφόρο ποδαρικό στο Eurocup έκανε ο Πανιώνιος νικώντας με 77-72 τη Ραντνίτσκι στο Ελληνικό μπροστά σε περίπου 1.000 φίλους του. Κορυφαίοι ΜακΚόλουμ και Ντούβνιακ με 27 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Με το δεξί ο Πανιώνιος
Αν κι έκανε τα εύκολα δύσκολα, αφού προηγήθηκε με +10 τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά απειλήθηκε στο φινάλε, ο Πανιώνιος μπήκε με το δεξί στο νέο Eurocup νικώντας με 77-72 τη Ραντνίτσκι στο κλειστό του Ελληνικού.

Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυνατά στο ματς και με πρωταγωνιστή τον Ντούβνιακ πέτυχαν τους έξι πρώτους πόντους του ματς (6-0). Η Ραντνίτσκι αντέδρασε γρήγορα και εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου με επί μέρους σκορ 15-3 πέρασε μπροστά (9-15). Οι γηπεδούχοι με τον ΜακΚόλουμ να έχει δέκα πόντους στη δεύτερη περίοδο πήραν τα ηνία της αναμέτρησης φτάνοντας στο 28-23 λίγο πριν το ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι με βασική αιχμή τον Γιαρού ισορρόπησαν και με τρίποντο του Μπαλμάζοβιτς έφτασαν για πρώτη φορά στο +6 (42-48) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Πανιώνιος, ωστόσο, δεν παραδόθηκε. Κράτησε για τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στο μηδέν τους αντιπάλους του και με ένα σερί 14-0 (στο οποίο βοήθησε και το αντιαθλητικό του Μλάνταν στον Ντούβνιακ) ξέφυγε με οκτώ, 56-48. Οι Σέρβοι πλησίασαν και πάλι στους τρεις, αλλά το δίδυμο ΜακΚόλουμ και Ντούβνιακ ήταν ασυναγώνιστο οδηγώντας τους Νεοσμυρνιώτες για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, 68-58, τρία λεπτά πριν το τέλος.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει, καθώς η Ραντνίτσκι με διαδοχικά τρίποντα πλησίασε στον πόντο (70-69) στα 47’’ για τη λήξη. ΜακΚόλουμ και Λέσιτς είχαν από 1/2 βολές, αλλά ο Ντούβνιακ και ο Μίλμπουρν με 2/2 έφεραν την ομάδα τους στο +3 και το κλέψιμο του Κάρτερ σφράγισε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-15, 28-25, 44-48, 77-72.

Πανιώνιος: ΜακΚόλουμ 27, Ντούβνιακ 19, Κάρτερ 2, Μίλμπουρν 8, Αθανασούλας 6, Μπατής 5, Καββαδάς 6, Λάνγκφορντ, Μισέλ 2, Σίμτσακ 2, Σαλούστρος.

Ραντνίτσκι: Σίλεϊ 14, Λέσιτς 3, Γιόβιτς 6, Στεβάνοβιτς, Μλάνταν 16, Κάλινιτς 5, Γιαρού 14, Ντίμιτς, Μπαλμάζοβιτς 11, Γέβτοβιτς, Μαρίνοβιτς 3. Πηγή: sport-fm.gr