Τετάρτη 16 Οκτωβρίου 2013

Ο Κούπερ έδωσε τη λύση, με το δεξί στο Eurocup ο ΠΑΟΚ!!

Με ένα τρίποντο του Κούπερ ένα δευτερόλεπτο πριν τη λήξη της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη επί της Μπούντουσνοστ στην πρεμιέρα του στο Eurocup με 85-84.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα το ματς, προηγήθηκε με 8-4 ενώ στο 5' είχε 12-7. Ωστόσο η Μπούντουσνοστ ισορρόπησε μετά τα πρώτα λεπτά. Ο Τσαϊρέλης όμως ήταν αποτελεσματικός και ο "δικέφαλος" κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 24-19.

Στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε επιθετικά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν σε 24-22. Οι γηπεδούχοι είχαν πρόβλημα με α ριμπάυντ, με τους γηπεδούχους να το εκμεταλλεύονται κάνοντας το 34-38 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην 3η περίοδο ο "δικεφάλος" προσπάθησε να μπει μπροστά με τον Μπόγρη να είναι εύστοχος σε αρκετές περιπτώσεις ωστόσο η Μπούντουσνοστ, ήταν αποτελεσματική και το τέλος του δεκαλέπτου τη βρήκε προηγούμενη με 58-52.

Στην τελευταία περίοδο ο Μπόγρης ανέβασε ρυθμούς και το πήρε... επάνω του μειώνοντας αρχικά σε 56-60 ενώ ο Κούπερ έκανε το 59-64. Με δύο βολές του Έλληνα έγινε το 80-79 στα 48''. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 83-80 , ο Χαραλαμπίδης έκανε το 82-83. Ο Κούπερ με τρίποντο έκανε το 85-84 και έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 34-38, 52-58, 85-84

ΠΑΟΚ: Κούπερ 16(3), Χαραλαμπίδης 10(1), Τσόχλας 5(1), Βουτσίσεβιτς 4, Τσαϊρέλης 15(1), Δέδας, Μαργαρίτης 3, Καλές, Μπόγρης 28, Κασελάκης 4, Λιάππης

Μπουτούσνοστ: Σέχοβιτς 9, Μιχαήλοβιτς 15(1), Πόποβιτς 1, Σούμποτιτς 6, Βίτκοβατς 3, Πόποβιτς 22(3),Ακιντέλε 12, Ιβάνοβιτς, Τσάπιν 14(3). Πηγή: metrosport.gr