Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Καυτή… ανάσα η Λιλ!!

Αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους το εισιτήριο για την απευθείας έξοδο στο Champions League είναι η Λιλ, που πέρασε (2-1) από την έδρα της Τουλούζ και πλησίασε τη Μονακό. Χαμός στην ουρά.

Καυτή… ανάσα η Λιλ
Συνεχίζει να κυνηγά τη 2η θέση και το εισιτήριο για την απευθείας είσοδο στους ομίλους του Champions League η Λιλ. Οι «λιλουά» πέρασαν από την έδρα της Τουλούζ με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής, μειώνοντας τη διαφορά τους από τη Μονακό (παίζει την Κυριακή με τη Ναντ) στους 3 βαθμούς.

Τα γκολ των Ρου (26’) και Καλού (42’) άνοιξαν τον δρόμο για τη νίκη των φιλοξενούμενων, που τελείωσαν το ματς με εννέα παίκτες και είδαν τον Αουριέ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισαν οι μάχες στην «ουρά». Η Σοσό παρότι βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ στην έδρα της Μπαστιά, είδε τους γηπεδούχους να παίρνουν την ισοπαλία (2-2) και να της στερούν την ευκαιρία να ξαναμπεί στο «κόλπο» της παραμονής. Μεγάλη «ανάσα» για τη Μονπελιέ που έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Γκινγκάμπ (2-1), ενώ Λοριάν και Εβιάν ήρθε ισόπαλες 1-1 και δείχνουν πιο σίγουρες βαθμολογικά.